Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1957

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


'
Finalja 3 mars, 1957.
Prezantues (it) Anaïd Iplicjian dhe
Willy Berking
Televizioni Transmetues Gjermania HR dhe ARD
Vendi Großer Sendesaal des Hessischen Rundfunks
Sistemi votues
C'do shtet pjesëmarrës kishte 10 pikë që i ndante për ç'do pjesëmarrës.
Numri i pjesmarrësve 10
Vdendet debitues Austria Austria
Britania e Madhe Britania e Madhe
Danimarka Danimarka
Vendet e kthyera Asnjë
Vendet e larguara Asnjë
Pa pikë Asnjë
Festivali Evropian i Këngës 2010
◄1956        1958►


Festivali Evropian i Këngës 1957 ishte Festivali i 2-të me radhë i Festivali Evropian të Këngës. Vitin 1957 morën gjithsej 10 shtete. Si Shtete debutuese ishin : Austria, Britania e Madhe dhe Danimarka. Fituesja e vitit 1956 ose festivalit të parë të Eurovizionit, Lys Assia ishte gjithashtu pjesëmarrëse në këtë festival që u urua me vendin e 8-të nga 10-të.

Fituesja e këtij Festivali ishte Cary Brokken një këngëtare nga Holanda e cila mori vendin e parë duke lënë pas Francën. Gjithsej ky shtet mori 31 pikë. Gjatë procesit të Zgjedhjes së këngës Holandeze për hyrjen e Holandës në Holandë pjesëmarrësja Carry Brokken mori vendin e parë por gjithashtu edhe të dytin. Në Holandë këtë këngë Net als toen apo Si Atëherë e votuan gjithsej 6927 votues nga e gjithë Holanda. Vendin e dytë mori Franca, një këngë e lezeshme Romantike për Dashurinë. Kënga quhej La belle amour apo Dahsuria e Bukur.

Pozita Shteti Gjuha Këngëtari Kënga Përkthimi Vendi Pikët
01 Belgjika Belgjika Holandeze Bobbejaan Schoepen "Straatdeuntje" Ritmi i Rrugës 8 5
02 Luksemburgu Luksemburgu Frenge Danièle Dupré "Amours mortes (tant de peine)" Dashuri e Vdekur (Shumë Keqardhje) 4 8
03 Britania e Madhe Britania e Madhe Angleze Patricia Bredin "All" Të Gjithë 7 6
04 Italia Italia Gjuha Italiane Nunzio Gallo "Corde della mia chitarra" Spangot e Kitarës 6 7
05 Austria Austria Gjuha Gjermane Bob Martin "Wohin, kleines Pony?" Ku, vogëlush i vogël 10 3
06 Holanda Holanda Holandeze Corry Brokken "Net als toen" Si atëherë 1 31
07 Gjermania Gjermania Gjermane Margot Hielscher "Telefon, Telefon" Telefon, telefon 4 8
08  Franca Frenge Paule Desjardins "La belle amour" Dashuri e Bukur 2 17
09 Danimarka Danimarka Daneze Birthe Wilke & Gustav Winckler "Skibet skal sejle i nat" Anija do lundrojë sonte 3 10
10 Zvicra Zvicra Frenge Lys Assia "L'enfant que j'étais" The child I was 8 5

Stampa:Eurovizioni

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Eurovision Song Contest 1957 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale