Gjuha daneze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Daneze)
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha daneze
Flitet në: Danimarka
Vendi:
Numri i folësve: 5,5 milion
Renditja:
Familja: indo-evropiane
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Danimarkë
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 da
ISO 639-2 dan
SIL

Gjuha Daneze (danishtja) ësthë gjuhë zyrtare në Danimarkë. Gjuhë Indo-Evropiane i takon familjes së gjuhëve gjermane.


Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]