Bjellorusia në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bjellorusia
Flag
Televizioni transmetuesBTRC
Paraqitjet
Paraqitjet6
Paraqitja e parë2004
Rezultatet më të mira6-të ; 2007
Rezutatet jo të miraPara Fundit GjF ; 2006
Link
Faqja zyrtare: Bjellorusia në Eurovizion


Bjellorusia si shtet i ndarë nga Bashkimi Sovjetik bëri një herë 6 hyrje në Festivalin Evropian të Këngës duke bërë debutimin në vitin 2004 në shtetin TurkStamboll me shumë shtete tjera përfshirë edhe Shqipërinë. Bjellorusia në histori arriti të kualifikohej vetëm një herë por e mbajtur mend si më e mira për Bjellorusinë por edhe për Evropën. Kënga u këndua nga Dmitry Koldun me këngën Work your Magic. Në gjysmë-finale prezantuesja si short i ra që Bjellorusia të jetë shteti i parë i thënë i cili mori vendin e 4-të nga 28-të në gjysmë-finale me 176 pikë në total. Viteve tjera dhe para vitit 2007Helsinki Bjellorusia ka pasur edhe këngëtarë Rus që si bllok ju bë Rusisë.

Blloku mes Bjellorusisë dhe Rusisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bjellorusia dhe Rusia që vet fjala Bjellorusi, Bjello-Bardhë dhe Rusi - Rusia bën Rusinë si bllok të parë për të. Bjellorusia që nga viti 2004 ka dhënë 12 pikë vetëm për Rusinë përvec vitit 2009.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Përfaqësues Kënga Finale Pikët Gjysëm Pikët
2004 Aleksandra and Konstantin "My Galileo" No No 19 10
2005 Angelica Agurbash "Love Me Tonight" No No 13 67
2006 Polina Smolova "Mum" No No 22 10
2007 Dmitry Koldun "Work Your Magic" 6 145 4 176
2008 Ruslan Alekhno "Hasta La Vista" No No 17 27
2009 Petr Elfimov "Eyes That Never Lie" No No 13 25
2010 3+2 (bend) "Far Away" 24 18 9 59
2011 Anatasya Vinnikova "I love Belarus" No No 14 45

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]