Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2011

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali Evropian i Këngës 2011

Gjysmëfinalja e parë 10 Maj 2011
Gjysmëfinalja e dytë 12 Maj 2011
Finalja 14 Maj 2011
Prezantues(it) Gjermania Gjermania
Televizioni transmetues ARD/NDR
Kënga fituese Azerbajxhani Azerbajxhani
"Running Scared"
Sistemi votues
Të gjithë njerëzit që jetojnë në shtetet pjesëmarrëse mund të votojnë me telefonata apo SMS. Secili shtet që voton i zgjedh 10 shtetet më të votuara dhe të cilat në bazë të SMS-ve ose telefonatave ndahen 1-7, 8, 10 dhe 12 pikë. Të gjitha shtetet pjesëmarrëse kishin të drejtën e votimit në finale.
Numri i pjesëmarrësve 43
Vendet e kthyera Austria Austria
Hungaria Hungaria
Italia Italia
San Marino San Marino
Festivali Evropian i Këngës 2011
◄ 2010        2012 ►
Arena Esprit
Prezantuesit: Anke Engelke, Judith Rakers, Stefan Raab
 •  Pjesëmarrësit në Festivali Evropian i Këngës 2011
 • Festivali Evropian i Këngës 2011 ishte Festivali i 56-të me radhë i Eurovizionit. Këngëtarët Ell dhe Nikki nga Azerbajxhani i dhanë fitoren e parë këtij vendi me këngën e tyre "Running Scared". Sipas planeve fillestare mbahet festivali Evropian i Këngës me 10., 12. dhe 14. Maj në Gjermani [1]. Vendi i cili do organizojë festivalin meqë Festivali Evropian i Këngës 2010u fitua nga Gjermania do jetë i radhës. Holanda ka qenë shteti i parë që ka konfirmuar pjesëmarrjen. Gjithashtu Holanda ka konfirmuar pjesëmarrjen edhe për vitin 2012. Për vitin 2011 Bjellorusia do jetë në Pjesëmarrës i rregullt gjithashtu. Gjithsej deri më tani kanë konfirmuar 2 Shtete Pjesëmarrjen. Por sigurisht që do pritet që vitin 2011 të jetë Rekord.

  Pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ma shumë se 45 shtete nuk mund me marrin pjesë në këtë festival. [2] Nga këto 45 shtete Franca, Spanja, Britania e Madhe dhe Gjermania, të njohur si Big 4 duke filluar nga viti 2004Stamboll do të jenë në Finalen e madhe pa kaluar gjysëm-finalen, EBU apo Bashkimi Evropian i Televizioneve ka menduar që ky version të mos jetë më aktiv. Big 4 përbëhet nga shtetet që janë sponzorë kryesorë të Festivalit Evropian të Këngës.

  Big 4 perbehet nga Spanja, Gjermania, Franca dhe Mbreteria e Bashkuar, por me rikthimin e Italise ne 2011 "Big 4" do te shnderrohet ne "Big 5"

  Për Gjermaninë do te të konkurrojë përsëri Lena.[6] Nga viti 1998, Italia u largua nga pjesmarrja por edhe Italia ka qenë si sponzorë kryesorë në Eurovizion. Italia njëherë për njëherë nuk ka informata nëse do të kthehen apo do jetë edhe një vit pa ta por në qoftë se Italia me Sanremo kthehen Italia do bëjë pjesë në Big 5 dhe shtetin organizatgues. Shtetet te tjera duhet per Gjysëm-Finalja e parë me 17. Maj dhe Gjysëm-Finalja e dytë 19. Maj mu kualifiku. Finalja mbahet me 21 Maj në Hamburg, Berlin apo Hanover e cila nuk është ende i zgjedhur. Çfarë shteti ne cilin gjysmë-finale fillon, vendoset në Semi-Final Alokimi Draw cila do të mbahet në janar ose në shkurt.

  Vendtakim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Tetë qytete kanë shprehur interes:[7]

 •  Zona e Transmetimit i NDR's
 • Shtetet Pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ma shumë se 40 shtete, përveç Franca, Spanja, Britania e Madhe dhe Gjermania, nuk mund të marrin pjesë në këtë festival. Nga këto, 23 kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre.

  Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Gjysëm-Finalja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Rendi Shteti Gjuha Përfaqësues Kënga Përkthimi Vendi Pikët
  1 Polonia Polonia Polake Magdalena Tul "Jestem" Unë jam 19 18
  2 Norvegjia Norvegjia Angleze Stella Mwangi "Haba Haba" - 17 30
  3 Flag of Shqipëria Shqipëria Angleze Aurela Gaçe "Feel the Passion" Ndjeje pasionin 13 47
  4 Flag of Armenia Armenia Angleze Emmy "Boom-Boom" - 12 54
  5 Turqia Turqia Angleze Yüksek Sadakat "Live It Up" Jetoje 14 47
  6 Flag of Serbia Serbia Sërbe Nina Radojčić "Čaroban" Magjike 8 67
  7 Rusia Rusia Angleze Alexey Vorobyov "Get You" Do të zë 9 64
  8 Zvicra Zvicra Angleze Anna Rossinelli "In Love for a While" Në dashuri për një kohë 10 55
  9 Gjeorgjia Gjeorgjia Angleze Eldrine "One More Day" Edhe një ditë tjetër 6 74
  10 Finlanda Finlanda Angleze Paradise Oskar "Da Da Dam" - 3 103
  11 Malta Malta Angleze Glen Vella "One Life" Një jetë 11 54
  12 San Marino San Marino Angleze Senit "Stand By" Do të qëndroj afër 16 34
  13 Kroacia Kroacia Angleze Daria Kinzer "Celebrate" Festo 15 41
  14 Islanda Islanda Angleze Sigurjón's Friends "Coming Home" Po kthehem në shtëpi 4 100
  15 Hungaria Hungaria Angleze Kati Wolf "What About My Dreams?" Po për ëndërrat e mia? 7 72
  16 Portugalia Portugalia Portugeze Homens da Luta "A luta é alegria" Lufta është kënaqësi 18 22
  17 Lituania Lituania Angleze Evelina Sašenko "C'est ma vie" Kjo është jeta ime 5 81
  18 Azerbajxhani Azerbajxhani Angleze Eldar & Nigar "Running Scared" Vrapoj i frikësuar 2 122
  19 Greqia Greqia Angleze Loukas Giorkas feat. Stereo Mike "Watch My Dance" Shiko kërcimin tim 1 133

  Gjysëm finalja e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Rendi Shteti Gjuha Përfaqësues Kënga Përkthimi Vendi Pikët
  1 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Angleze Dino Merlin "Love in Rewind" Dashuria në kthim 5 109
  2 Austria Austria Angleze Nadine Beiler "The Secret Is Love" Sekreti është dashuria 7 69
  3 Holanda Holanda Angleze 3JS "Never Alone" Kurrë vetëm 19 13
  4 Belgjika Belgjika Angleze Witloof Bay "With Love Baby" Me dashuri, zemër! 11 53
  5 Sllovakia Sllovakia Angleze TWiiNS "I'm Still Alive" Jam ende gjallë 13 48
  6 Ukraina Ukraina Angleze Mika Newton "Angels" Engjëjt 6 81
  7 Moldavia Moldavia Angleze Zdob şi Zdub "So Lucky" Me fat 10 54
  8 Suedia Suedia Angleze Eric Saade "Popular" I famshëm 1 155
  9 Qipro Qipro Greke Christos Mylordos "San aggelos s'agapisa" Të desha si një engjull 18 16
  10 Bullgaria Bullgaria Bullgare Poli Genova "Na inat" Për inat 12 48
  11 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Maqedone Vlatko Ilievski "Rusinka" Vajza ruse 16 36
  12 Izraeli Izraeli Hebrenje Dana International "Ding Dong" - 15 38
  13 Sllovenia Sllovenia Angleze Maja Keuc "No One" Askush" 3 112
  14 Rumania Rumania Angleze Hotel FM "Change" Ndrysho 4 111
  15 Estonia Estonia Angleze Getter Jaani "Rockefeller Street" Rruga Rockefeller 9 60
  16 Bjellorusia Bjellorusia Angleze Anastasia Vinnikova "I Love Belarus" E dua Bjellorusinë 14 45
  17  Letonia Angleze Musiqq "Angel in Disguise" Engjëll në maskim 17 25
  18 Danimarka Danimarka Angleze A Friend In London "New Tomorrow" Një e nesërme e re 2 135
  19 Irlanda Irlanda Angleze Jedward "Lipstick" Buzëkuq 8 68

  Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Rendi Shteti Gjuha Përfaqësues Kënga Përkthimi Vendi Pikët
  01 Finlanda Finlanda Anglisht Paradise Oskar "Da Da Dam" 21 57
  02 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Anglisht, Gjuha Boshnjake Dino Merlin "Love in Rewind" Dashuria në kthim 6 125
  03 Danimarka Danimarka Anglisht A Friend in London "New Tomorrow" Një e nesërme e re 5 134
  04 Lituania Lituania Anglisht, Frëngjisht Evelina Sašenko "C'est ma vie" Kjo është jeta ime 19 63
  05 Hungaria Hungaria Anglisht, Hungarisht Kati Wolf "What About My Dreams?" Po për ëndërrat e mia? 22 53
  06 Irlanda Irlanda Anglisht Jedward "Lipstick" Buzëkuq 8 119
  07 Suedia Suedia Anglisht Eric Saade "Popular" I famshëm 3 185
  08 Estonia Estonia Anglisht Getter Jaani "Rockefeller Street" Rruga Rockefeller 24 44
  09 Greqia Greqia Anglisht, Greqisht Loukas Giorkas % Stereo Mike "Watch My Dance" Shiko kërcimin tim 7 120
  10 Rusia Rusia Anglisht, Rusisht Alexey Vorobyov "Get You" Do të të zë 16 77
  11  Franca Korsike Amaury Vassili "Sognu" Ëndërr 15 82
  12 Italia Italia Anglisht, Italisht Raphael Gualazzi "Madness of Love" Marrëzisht në dashuri 2 189
  13 Zvicra Zvicra Anglisht Anna Rossinelli "In Love for a While" Në dashuri për pak kohë 25 19
  14 Britania e Madhe Britania e Madhe Anglisht Blue "I Can" Mundem! 11 100
  15 Moldavia Moldavia Anglisht Zdob şi Zdub "So Lucky" Shumë me fat 12 97
  16 Gjermania Gjermania Anglisht Lena Meyer-Landrut "Taken by a Stranger" E marrë nga një i huaj 10 107
  17 Rumania Rumania Anglisht Hotel FM "Change" Nrysho 17 77
  18 Austria Austria Anglisht Nadine Beiler "The Secret Is Love" Sekreti është dashuria 18 64
  19 Azerbajxhani Azerbajxhani Anglisht Elgar dhe Nigar "Running Scared" Vrapoj i frikësuar 1 221
  20 Sllovenia Sllovenia Anglisht Maja Keuc "No One" Askush 13 96
  21 Islanda Islanda Anglisht Sjonni's Friends "Coming Home" Kthehem në shtëpi 20 61
  22 Spanja Spanja Spanjisht Lucía Pérez "Que me quiten lo bailao" Askush s'mund të më ndaj nga qejfi 23 50
  23 Ukraina Ukraina Anglisht Mika Newton "Angel" Engjëll 4 159
  24 Serbia Serbia Serbisht Nina Radojčić "Čaroban" Magical 14 85
  25 Gjeorgjia Gjeorgjia Anglisht Eldrine "One More Day" Edhe një ditë tjetër 9 110

  Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Pas shortit që u hodh ditën e djeshme, për 43 vëndet pjesëmarrëse, Gaçe u ngjit në skenë natën e parë të festivalit me këngën “Kënga ime” kompozuar nga Shpëtim Saraçi. Shqipëria konkuroi me këngët e vëndeve si: Greqia, Finlanda, Zvicra, Norvegjia, Gjeorgjia, Rusia, Polonia, Serbia, Kroacia, Hungaria, Portugalia etj.

  Ndërsa natën e dytë u ngjiten në skenën e Eurovizionit shtetet si: Holanda, Bosnjë-Hercegovina, Ukraina, Qiproja , Austria, Suedia, Belgjika, Sllovakia, Moldavia, Izraeli, Maqedonia, Danimarka, Bjellorusia, etj.

  Nga 43 shtete u përzgjodhën vetëm 25 shtete për natën finale të datës 14 maj të cilat konkuruan për çmimin e parë. Votimi u bë nga njerëzit që jetojnë në shtetet pjesëmarrëse të cilët mund të votonin me telefonata apo mesazhe. Secili shtet që voton i zgjedh 10 shtetet më të votuara dhe i voton me 1-7, 8, 10 dhe 12 pikë. Të gjitha shtetet pjesëmarrëse kanë të drejtën e votimit në finale edhe pse mund të mos marrin pjesë në të.

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Eurovision.de Festivali Evropian i Këngës me 17., 19. dhe 21. Maji
  2. ^ Rregullat për Festivalin Evropian i Këngës
  3. ^ "ARD und ProSieben suchen auch 2011 unseren ESC-Star!". Eurovision.de. NDR. 2010-05-20. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "TVE anuncia una convocatoria abierta y democrática para 2011 pero con un filtro o norma de calidad". Eurovision-Spain. 2010-03-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Al Kaziri, Ghassan (29 qershor 2010). "UNITED KINGDOM - BBC thinks seriously the 2011 Eurovision edition". Oikotimes. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2010. Marrë më 29 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  6. ^ "Stefan Raab plant Grand-Prix-Titelverteidigung: Soll Lena 2011 wieder für Deutschland antreten?". 8 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Seven cities already declared interest Arkivuar 2 qershor 2010 tek Wayback Machine Tetë qytete kanë shprehur interes oikotimes.com.
  8. ^ ""EUROVISION 2011 22 confirmations to Germany 2011". Costa, Nelson. 2 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  9. ^ "RA Public TV Art Council to select Eurovision participants". Panarmenian.net. 2010-06-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Azerbajxhani: Mundësi për Kompozitorë lokale". Eurofire.blog.de. 2010-06-05. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2020. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  11. ^ Halliwell, Mits (2010-04-28). "RTBF confirms participation in 2011 Eurovision". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  12. ^ Bjellorusia do jetë vend pjesëmarrës në vitin 2011
  13. ^ "Deense omroep DR op zoek naar inzendingen voor 'Melodi Grand Prix 2011'". Bloggen.be. 2010-05-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  14. ^ Üksti, Maris (2010-05-26). "Eesti osaleb Eurovisioonil ka järgmisel aastal". Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  15. ^ "Euroviisujen 2011 avoin kilpailu käynnistyy". Yleisradio. 2010-05-17. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  16. ^ a b c "EUROVISION 2011 - 14 countries already confirm participation for 2011 [UPD]". oikotimes.com. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  17. ^ Bjarni H. Halldorsson (2010-06-02). "RÚV announces changes to Söngvakeppnin 2011". ESCToday (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2010. Marrë më 22 qershor 2010.
  18. ^ Montebello, Edward (2010-06-02). "Malta: Enhance the setup". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  19. ^ "Hamburg i Berlin vo trka za Eurosong 2011". Vest.com.mk. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  20. ^ "NOS quits Eurovision, Dutch participation goes on". Oikotimes.com. 2009-01-25. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2009. Marrë më 14 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  21. ^ "Påmeldingen til MGP 2011 er i gang". NRK. 30 qershor 2010. Marrë më 30 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  22. ^ "RTP confirm participation for 2011". oikotimes.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  23. ^ "România a terminat pe locul 3 la Eurovision". Asport.ro. 2010-05-30. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2020. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  24. ^ "Invitation to Melodifestivalen 2011" (PDF). Sveriges Television. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  25. ^ "SF seeks national final possibilities". oikotimes.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  26. ^ "SERBIA - RTS confirms participation for 2011 Eurovision". oikotimes.com. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  27. ^ Floras, Stella (2009-12-24). "Cyprus: Final running order decided". ESCtoday (në anglisht).

  Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]