Dyzeldorfi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Düsseldorf
Duesseldorf.jpg
Flamuri i Düsseldorf
Stema zyrtare e Düsseldorf
Skeda:Gjermania
Popullsia
 • Total(2.011) 592,393
Faqja zyrtarewww.duesseldorf.de

Dyseldorfi (gjer. Düsseldorf ) është kryeqyteti i njësisë federale Nordrhein-WestfalenGjermanisë si dhe qyteti i katërt më i madh i Nordrhein-Westfalen-it. Shtrihet mbi rajonin e Renit të Ulët dhe është vendi i qarqeve udhëheqëse të Dyzeldorfit. Pos Metropolrajonit Rhein-Ruhr dhe Këlnit, njihet dhe si qytet mjaft i pasur me thesare kulturore.

Qyteti në vitin 1882 arriti numrin e banorëve deri në 100.000 dhe u bë një ndër qytetet më të mëdha. Qyteti u pagëzua me emrin "Düsseldorf" nga lumi "Düssel" dhe përkthyer fjalë për fjalë d.m.th Fshati Dysel.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shëtitje buzë Rinit

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Dyseldorf përkujdeset shoqata si Qendra informative kulturore shqptare "Emin Duraku"[2].

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burim i ë dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007