Hanoveri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hanoveri
Qytet
noform
Stema_figura
Faqja Zyrtare Web faqja

Hanoveri (gjerm. Hannover) është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në luginën e lumit Leine. Hanoveri është gjtihashtu dhe kryeqyteti i shtetit federal të Saksonia e Ulët (gjermanisht Niedersachsen)

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Hanover përkujdeset shoqata e organizuar në Klubin shqiptar 'Jusuf Gervalla' [1].

Politika[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Burim i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Archived 28 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Hanover – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale





Koordinatat gjeografike: 52° 22' 28" Gjer. Ver., 9° 44' 19" Gjat. Lind.
52° 22' 28" Gjer. Ver., 9° 44' 19" Gjat. Lind.