Saksonia e Ulët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Niedersachsen)
Jump to navigation Jump to search
Flamuri zyrtar
Flag of Lower Saxony.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Lower Saxony.svg Coat of arms of Lower Saxony.svg
Statistika
Kryeqyteti: Hannover
Hapësira: 47.624,22 km²
banorë: 7.996.942 (31. Qërshor 2006)
Dendësija e popullsisë: 168 Banorë në km²
Website: Niedersachsen
ISO 3166-2: DE-NI
Politika
Kryeministri: David McAllister (CDU)
Partia në pushtet: Në koalicion CDU dhe FDP
Harta
Deutschland Lage von Niedersachsen.svg


Niedersachsen sqt.Niderzaksen, shqip Saksonia e ulët, shtrihet në pjesën veriperëndimore të Gjermanisë. Për nga sipërfaqja ndodhet në vendin e dytë pas Bayernit sqt.Bajern. Kryeqyteti është Hannover, shqip Hanoveri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]