Festivali Evropian i Këngës 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali Evropian i Këngës 2008

Festivali Evropian i kenges 2008 logo.png
Gjysmëfinalja e parë 20 maj, 2008
Gjysmëfinalja e dytë 22 maj, 2008
Finalja 24 maj, 2008
Prezantues(it) Jovana Jankovic dhe Željko Joksimovic
Kryetari Sven Stojanovic
Televizioni transmetues Flag of Serbia.svg RTS
Vendi Flag of Serbia.svg Arena e Beogradit (Beogradska Arena), Beograd, Serbi
Kënga fituese Flag of Russia.svg
Believe (Beso) nga Dima Bilan
Sistemi votues
Të gjithë njerëzit që jetojnë në shtetet pjesëmarrëse votuan me telefonata apo SMS. Secili shtet që votoi i zgjodhi 10 shtetet më të votuara dhe të cilat në bazë të SMS-ve ose telefonatave i ndanë 1-7, 8, 10 dhe 12 pikë. Të gjitha shtetet pjesëmarrëse kishin të drejtën e votimit në finale.
Numri i pjesëmarrësve 43
19 në secilën gjyësm finalje, 5 drejtpërdrejt në finale
Vendet debutuese Azerbajxhani Azerbajxhani
San Marino San Marino
Vendet e kthyera Asnjë
Vendet e larguara Austria Austria
Pa pikë Asnjë
Akti ndërkohor Goran Bregovic u paraqit në finale. Metropole Orkest, Slobodan Trkulja, Balkanopolis morri pjesë në gjysmëfinalen e parë Teatri nacional i Beogradit u paraqit në gjysmëfinalen e dytë.
Akti i hapjes Marija Šerifovic këndoi këngën Molitva(remix) në finale
Festivali Evropian i Këngës 2008
◄2007        2009►

Festivali Evropian i Këngës 2008 ose Eurovizioni 2008 ishte edicioni i 53-të i festivalit që u mbajt në Serbi ku fituese u shpall Rusia, e përfaqësuar nga Dima Bilan dhe Jim Beanz këngë me titull Believe (Besoj) e që përfundoi me 272 vota në Finale dhe me 135 vota në gjysmëfinalen e parë. Të 2 gjysmëfinalet u mbajtën më 20 dhe 22 maj, kurse nata e madhe e finales u mbajt më 24 maj 2008 në kryeqytetin e Serbisë në Beograd. Arena e Beogradit është njëra ndër arenat më të mëdha në Evropë me rreth 20.000 vende ulëse. Serbia u bë organizatorja e festivalit pasi përfaqësuesja serbe Marija Šerifović fitoi në garën e vitit 2007 në Helsinki, Finlandë. Organizues televiziv ishte Radio Televizioni i Serbisë (RTS).

Në konferencën e shtypit në maj 2007, mbikëqyrësi ekskluziv i garës së European Broadcasting Union (EBU), Svante Stockselius, njoftoi se do mbahen 2 gjysmëfinale në 2008, por ndoshta edhe në 2009. Më 28 shtator u njoftua nga EBU se në 2008 do mbaheshin 2 gjysmëfinale. Më 14 shtator kryetari i bashkisë së Helsinkit i dorëzoi Çelësat e Eurovisionit tek përfaqësuesi i Beogradit. Kjo ceremoni është menduar të bëhet traditë nga ky çast, duke e dorëzuar këtë çelës në çdo qytet që e ka fituar këtë konkurs.

Faqja e internetit e Evrovizionit ( www.eurovision.tv ) u hap me 15 janar të vitit 2008, kur u prezantua edhe Stema e Festivalit Evropian të Këngës për vitin 2008 me moton: "The Confluence of Sound" (Vendbashkimi i tingullit) e cila u dizajnua më 30 dhjetor të vitit 2008.

Gjithashtu njëra ndër problemet që përjetoi Serbia ishte Pavarësia e Kosovës e cila në Beograd solli trazime, madje në një telefonatë emergjente drejtuar Serbisë nga EBU u propozua që të ndërrohej vendi i mbajtjes së Eurovizionit 2008. Por nga kundërshtimet e Serbisë se gjithçka ishte bërë gati tashmë dhe se Radio Televizioni i Serbisë kishte nën kontroll sigurinë e vendit për të gjithë konkurruesit atëherë kjo ide u braktis. Mbase Eurovizioni do të mbahej në Ukrainë që ishte shteti i cili zuri vendin e dytë në edicionin e kaluar apo në Greqi prapë pas 1 viti , apo edhe në Izrael, Shqipëri dhe Kroaci sepse vendet kishin sigurimin special. Kjo do të ndodhte nëse trazirat e Beogradit do të vazhdonin. Por, ja që një pjesë popullit të Serbisë hoqën dorë nga protestat duke pranuar një realitet të krijimit të shtetit të Kosovës dhe duke kuptuar se me protesta vetëm po e demtonin vetveten.

Prezantuesit Željko Joksimović dhe Jovana Janković në gjysmëfinalen e parë.

Pamja vizuale

RTS ( Radio Televizioni i Serbisë ) pas shpalljes së konkursit të zgjedhjes së skenës dhe stemës së Eurovizionit 2008 ra në dakord se zgjedhja do të ishte Stema The Confluence of Sound (Vendbashkimi i tingullit) e cila në Beograd do të simbolizonte vend bashkimin e dy lumenjve Europian Sava dhe Danub. Prandaj dizenjimi i skenës u bë në bazë të shtrirjes së këtyre lumenjve, pika e bashkimit të të cilëve në skenë u paraqit ne formën e platformës ku do të këndonin këngëtarët. Atëherë stema u paraqit në formë të çelësit të solit, stemë e dizajnuar nga Boris Miljković.

Gjithashtu, gjëja më e rëndësishme ishte prezantimi i secilit shtet pjesëmarrës para fillimit të këngës, gjë e cila u realizua në formë të kartolinave. Secila kartelë kishte një tekst të shkurtër drejtuar shteteve nga Beogradi dhe secila përmbante gjuhën e shtetit përkatës. Pastaj, pas mbarimit të festivalit ishte planifikuar të hidheshin fishekzjarre në ajër, në shenjë të lajmërimit të zgjedhjes së fituesit. Kjo u bë pasi Rusia doli fituese gjë që i mahniti vizitorët e Beogradit.

Dima Bilan duke performuar Believe për Rusinë.

Konkurruesit

Më 15 nëntor ishte konfirmuar që 43 shtete do të merrnin pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2008. Lajmet më të reja, janë dëgjuar nga pjesëtari i European Broadcasting Union (EBU) se vetëm Azerbajxhani dhe San Marino ishin shtete pjesëmarrëse të reja në Festival, kurse Austria është shteti i cili u rikthye një vit më parë pas një kohe të gjatë dhe pasi përfundoi në gjysmëfinale pa asnjë sukses rivendosi të tërhiqet duke kritikuar mënyrën e votimit. Tërheqjet e shteteve vazhduan deri me 31 dhjetor 2007, kurse në janar të vitit 2008 u publikua lista e shteteve pjesëmarrëse.

Për Republikën e Maqedonisë për herë të parë si pjesë e një grupi ishte përfaqësues edhe një shqiptar, këngëtari i muzikës së lehtë Adrian Gaxha.

Garimi


Gjysmëfinalja e parë

Gjysmëfinalja e parë u mbajt me 20 maj 2008. Nga konkurrenca e 19 shteteve kanë pasur te drejtën që vetëm 10 shtetet më të votuara te hyjnë drejt ne finale Kështu mbeti rezultati:

Nr Shteti Këngëtari Titulli Pozita Pikët
Festivali Evropian i Këngës 2008.
1 Flag of Montenegro.svg Mali i Zi Stefan Filipović Zauvijek volim te 14 23
2 Flag of Israel.svg Izraeli Boaz The Fire in Your Eyes 5 104
3 Flag of Estonia.svg Estonia Kreisiraadio Leto svet 18 18
4 Flag of Moldova.svg Moldavia Geta Burlacu A Century of Love 12 36
5 Flag of San Marino.svg San Marino Miodio Complice 19 5
6 Flag of Belgium.svg Belgjika Ishtar O Julissi 17 16
7 Flag of Azerbaijan.svgAzerbajxhani Elnur&Samir Day after Day 6 96
8 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Rebeka Dremejl Vrag naj vzame 11 36
9 Flag of Norway.svg Norvegjia Maria Haukaas Storeng Hold On Be Strong 4 106
10 Flag of Poland.svg Polonia Isis Gee For live 10 42
11 Flag of Ireland.svg Irlanda Dusticn the Turkey Irelande Douze Pointe 15 22
12 Flag of Andorra.svg Andora Gisela Casanova 16 22
13 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Laka Pokušaj 9 72
14 Flag of Armenia.svg Armenia Sirusho Qele Qele 2 139
15 Flag of the Netherlands.svg Holanda Hind Your Heart Belongs to Me 13 27
16 Flag of Finland.svg Finlanda Teräsbetoni Missä miehet ratsastaa 8 79
17 Flag of Romania.svg Romania Nico&Vlad Pe-o Margine de Lume 7 94
18 Flag of Russia.svg Rusia Dima Bilan Believe 3 135
19 Flag of Greece.svg Greqia Kalomira My secret combination 1 156

Votimet

Votimet
Gjths. Flag of Montenegro.svg Flag of Israel.svg Flag of Estonia.svg Flag of Moldova.svg Flag of San Marino.svg Flag of Belgium.svg Flag of Azerbaijan.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Norway.svg Flag of Poland.svg Flag of Ireland.svg Flag of Andorra.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Armenia.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Finland.svg Flag of Romania.svg Flag of Russia.svg Flag of Greece.svg Flag of Germany.svg Flag of Spain.svg
Mali i Zi 23 0 0 0 1 0 0 10 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 0 0 0
Izraeli 104 5 0 0 2 7 10 4 10 4 0 7 5 7 6 10 6 8 5 4 4
Estonia 8 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0
Moldavia 36 0 0 0 5 0 5 0 0 0 0 1 0 6 0 0 10 5 4 0 0
San Marino 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 3 0 0
Belgjika 16 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0
Azerbajxhani 96 3 5 4 10 0 5 0 0 10 5 8 3 2 4 5 7 10 7 8 0
Sllovenia 36 10 2 0 2 0 0 1 0 2 0 0 10 4 0 0 1 2 2 0 0
Norvegjia 106 4 6 8 3 7 1 7 2 7 8 10 4 8 5 12 4 7 0 1 2
Polonia 42 0 0 0 0 10 0 3 0 2 12 0 0 1 0 0 2 3 1 5 3
Irlanda 22 1 3 7 0 0 4 0 0 1 0 0 2 0 1 2 0 0 0 0 1
Andora 22 0 4 3 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 12
Bosnja dhe H. 72 12 0 1 6 0 0 4 12 12 0 3 0 0 7 8 0 0 0 7 0
Armenia 139 6 10 2 5 8 12 0 5 3 12 2 3 6 12 4 5 12 12 10 10
Holanda 27 0 1 0 0 3 8 2 0 7 0 0 0 0 3 0 3 0 0 0 0
Finlanda 79 2 0 12 8 4 2 0 3 6 5 6 12 1 0 0 0 4 6 2 6
Rumania 94 0 8 0 12 6 6 6 6 5 3 7 6 0 5 3 1 1 8 3 8
Rusia 135 8 12 10 7 0 3 8 7 8 8 4 4 7 12 2 6 8 10 6 5
Greqia 156 7 7 5 4 12 10 12 8 4 6 10 5 8 10 8 3 12 6 12 7

Gjysmëfinalja e dytë

Gjysmëfinalja e dytë u mbajt me 22 maj 2008. Edhe ketë në natë të drejtën për tu futur në finale e kanë pasur 10 shtetet më te votuara.

Kështu mbeti rezultati:

Nr Shteti Këngëtari Titulli Pozita Pikët
Festivali Evropian i Këngës 2008.
1 Flag of Iceland.svg Islanda Euroband This is my life 8 68
2 Flag of Sweden.svg Suedia Charlotte Perrelli Hero 10 54
3 Flag of Turkey.svg Turqia Mor ve Ötesi Deli 7 85
4 Flag of Ukraine.svg Ukraina Ani Lorak Shady Lady 1 152
5 Flag of Lithuania.svg Lituania Jeronimas Milius Nomads in the Night 16 30
6 Flag of Albania.svg Shqipëria Olta Boka Zemren Lame Peng 9 67
7 Flag of Switzerland.svg Zvicra Paolo Meneguzzi Era stupendo 13 47
8 Flag of the Czech Republic.svg Republika Çeke Tereza Kerndlova Have some fun 18 9
9 Flag of Belarus.svg Bellorusia Ruslan Alekhno Hasta la vista 17 27
10 Flag of Latvia.svg Latvia Pirates of the Sea Wolves of the Sea 6 86
11 Flag of Croatia.svg Kroacia Kraljevi Ulice and 75 cents Romanca 4 112
12 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Deep Zone dhe Balthazar DJ, please take me away 12 56
13 Flag of Denmark.svg Danimarka Simon Mathew All Night Long 3 112
14 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Diana Gurtskaya Peace Will Come 5 107
15 Flag of Hungary.svg Hungaria Csézy Candlelight 19 6
16 Flag of Malta.svg Malta Morena Vodka 14 38
17 Flag of Cyprus.svg Qipro Evdokia Kad Femme Fatale 15 38
18 Flag of North Macedonia.svg Republika e Maqedonisë Tamara, Vrčak and Adrijan Let Me Love You 11 64
19 Flag of Portugal.svg Portugalia Vânia Fernandes Senhora do Mar 2 120

Votimet

Votimet
Gjths. Flag of Iceland.svg Flag of Sweden.svg Flag of Turkey.svg Flag of Ukraine.svg Flag of Lithuania.svg Flag of Albania.svg Flag of Switzerland.svg Flag of the Czech Republic.svg Flag of Belarus.svg Flag of Latvia.svg Flag of Croatia.svg Flag of Bulgaria.svg Flag of Denmark.svg Flag of Georgia.svg Flag of Hungary.svg Flag of Malta.svg Flag of Cyprus.svg Flag of North Macedonia.svg Flag of Portugal.svg Flag of France.svg Flag of Serbia.svg Flag of the United Kingdom (1-2).svg
Islanda 68 10 3 1 2 5 4 0 1 2 0 0 10 0 7 5 1 0 5 8 0 4
Suedia 54 8 2 0 3 1 3 0 0 0 0 0 12 0 1 7 4 0 3 1 3 6
Turqia 85 0 6 5 0 12 7 0 3 0 0 7 8 5 4 0 0 8 0 10 0 10
Ukraina 152 6 3 12 7 0 1 12 12 6 7 12 7 12 8 8 10 6 12 3 8 0
Lituania 30 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 8
Shqipëria 67 1 7 8 3 0 10 1 5 0 10 0 0 0 0 0 0 12 2 5 0 3
Zvicra 47 0 0 0 0 0 10 0 0 0 5 0 5 0 0 12 7 1 0 7 0 0
Çekia 9 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 1 0 5 0 0 0 0
Bjellorusia 27 0 0 0 10 6 0 0 0 5 0 0 0 4 0 0 2 0 0 0 0 0
Letonia 86 7 8 0 2 12 0 0 5 6 6 1 6 6 0 6 0 4 10 0 2 5
Kroacia 112 4 4 5 7 5 3 6 3 7 7 6 3 8 10 0 6 10 6 2 10 0
Bullgaria 56 5 0 6 6 1 0 0 2 2 1 1 0 0 3 2 8 7 1 6 5 0
Danimarka 112 12 12 0 4 8 4 5 10 4 8 3 2 3 12 4 5 3 8 4 0 1
Gjeorgjia 107 2 1 10 12 10 0 0 8 10 10 0 4 0 2 10 12 2 7 0 7 0
Hungaria 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 4 0
Malta 38 3 0 0 0 0 8 0 6 0 4 4 3 4 0 0 0 0 4 0 0 2
Qipro 36 0 0 4 0 0 2 2 0 0 0 0 8 0 2 5 0 0 0 0 1 12
R. e Maqedonisë 64 0 2 7 0 0 7 8 4 0 0 12 10 2 0 0 0 0 0 0 12 0
Portugalia 120 10 5 0 8 4 6 12 7 8 3 8 5 0 7 6 3 3 0 12 6 7

Finalja

Nata finale u mbajt me 24.maj.2008 . Ne këtë natë u zgjedh edhe fituesi i festivalit, por dhjetëshja e parë (Top 10) nuk e mori të drejtën e futjes në finale për shkak të ndërrimit të sistemit të votimit.

Nr Shteti Këngëtari Titulli Pozita Pikët
Festivali Evropian i Këngës 2008.
1 Flag of Romania.svg Romania Nico&Vlad Pe-o Margine de Lume 20 45
2 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Mbretëria e Bashkuar Andy Abraham Even If 25 14
3 Flag of Albania.svg Shqipëria Olta Boka Zemren Lame Peng 17 55
4 Flag of Germany.svg Gjermania No Angels Disappear 23 14
5 Flag of Armenia.svg Armenia Sirusho Qele Qele 4 199
6 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina Laka Pokušaj 10 110
7 Flag of Israel.svg Izraeli Boaz The Fire in Your Eyes 9 124
8 Flag of Finland.svg Finlanda Teräsbetoni Missä miehet ratsastaa 22 35
9 Flag of Croatia.svg Kroacia Kraljevi Ulice dhe 75 cents Romanca 21 44
10 Flag of Poland.svg Polonia Isis Gee For live 24 14
11 Flag of Iceland.svg Islanda Euroband This is my life 14 64
12 Flag of Turkey.svg Turqia Mor ve Ötesi Deli 7 138
13 Flag of Portugal.svg Portugalia Vânia Fernandes Senhora do Mar 13 69
14 Flag of Latvia.svg Letonia Pirates of the Sea Wolves of the Sea 12 83
15 Flag of Sweden.svg Suedia Charlotte Perrelli Hero 18 47
16 Flag of Denmark.svg Danimarka Simon Mathew All Night Long 15 60
17 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia Diana Gurtskaya Peace Will Come 11 83
18 Flag of Ukraine.svg Ukraina Ani Lorak Shady Lady 2 230
19 Flag of France.svg Franca Sébastien Tellier Divine 19 47
20 Flag of Azerbaijan.svgAzerbajxhani Elnur&Samir Day after Day 8 132
21 Flag of Greece.svg Greqia Kalomira My secret combination 3 218
22 Flag of Spain.svg Spanja Rodolfo Chikilicuatre Baila el Chiki Chiki 16 55
23 Flag of Serbia.svg Serbia Jelena Tomašević feat. Bora Dugić Oro 6 160
24 Flag of Russia.svg Rusia Dima Bilan Belive 1 272
25 Flag of Norway.svg Norvegjia Maria Haukaas Storeng Hold On Be Strong 5 182

Votimet

Votimet
Gjths. Flag of Romania.svg Flag of the United Kingdom (1-2).svg Flag of Albania.svg Flag of Germany.svg Flag of Armenia.svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Israel.svg Flag of Finland.svg Flag of Croatia.svg Flag of Poland.svg Flag of Iceland.svg Flag of Turkey.svg Flag of Portugal.svg Flag of Latvia.svg Flag of Sweden.svg Flag of Denmark.svg Flag of Georgia.svg Flag of Ukraine.svg Flag of France.svg Flag of Azerbaijan.svg Flag of Greece.svg Flag of Spain.svg Flag of Serbia.svg Flag of Russia.svg Flag of Norway.svg Flag of Montenegro.svg Flag of Estonia.svg Flag of Moldova.svg Flag of San Marino.svg Flag of Belgium.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Ireland.svg Flag of Andorra.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Lithuania.svg Flag of Switzerland.svg Flag of the Czech Republic.svg Flag of Belarus.svg Flag of Bulgaria.svg Flag of Hungary.svg Flag of Malta.svg Flag of Cyprus.svg Flag of North Macedonia.svg
Rumania 45 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 4 0 0 12 0 0 0 0 0 12 1 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Britania 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Shqipëria 55 0 0 0 0 1 0 0 8 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 10 0 0 0 0 7 0 0 3 0 4 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 12
Gjermania 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 12 0 0 0 0
Armenia 199 4 0 2 6 6 8 0 0 12 1 10 0 0 2 0 12 7 12 0 12 10 5 12 0 1 0 2 8 12 5 0 0 12 0 0 12 7 8 0 0 10 1
Bosnja 110 0 0 0 5 0 0 6 12 0 0 6 0 0 10 2 0 0 2 3 0 0 12 0 10 10 0 0 0 0 10 2 0 7 0 7 1 0 0 0 0 0 5
Izraeli 124 6 0 4 3 6 5 8 2 5 0 0 0 0 0 0 3 5 6 7 1 0 7 6 3 5 0 6 10 5 3 0 0 3 3 1 0 4 2 3 0 2 0
Finlanda 35 0 0 0 0 0 0 0 0 2 7 0 0 1 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 10 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kroacia 44 1 0 0 2 2 10 0 0 0 0 0 3 5 0 0 1 1 0 0 0 0 3 1 0 2 0 0 0 0 8 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 2
Polonia 14 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Islanda 64 0 6 0 0 0 0 4 7 0 0 0 7 2 8 12 0 0 0 0 0 4 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0
Turqia 138 8 8 10 10 0 10 0 4 0 0 0 0 0 0 4 6 4 10 12 0 0 0 2 2 0 0 0 4 10 0 0 0 10 0 6 0 3 5 5 0 0 7
Portugalia 69 0 0 0 4 0 0 0 0 3 0 6 0 0 0 0 0 3 8 0 0 8 1 0 0 0 0 0 5 6 0 0 10 5 0 10 0 0 0 0 0 0 0
Letonia 83 0 10 0 0 0 0 0 0 4 0 4 0 8 3 6 2 0 0 0 0 2 0 0 0 3 7 0 0 0 0 12 2 0 10 0 3 0 0 0 7 0 0
Suedia 47 0 0 3 0 0 0 1 5 0 0 3 0 0 0 8 0 0 0 0 0 1 2 0 7 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 12 1 0
Danimarka 60 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 5 7 5 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 3 0 2 0 0 1 0 0 2 0 2 0 0 2 4 0 0
Gjeorgjia 83 0 0 0 0 10 0 2 0 0 0 0 4 1 8 0 0 8 0 4 4 0 0 7 0 0 5 3 0 0 0 0 0 0 5 0 4 6 0 0 5 7 0
Ukraina 230 3 5 8 0 5 3 10 3 7 10 5 8 12 10 0 7 10 0 10 6 7 6 8 0 4 4 7 0 1 2 6 6 0 6 0 8 10 7 6 10 6 4
Franca 47 0 2 0 4 0 0 2 0 1 8 0 0 0 3 4 5 0 0 0 0 0 0 0 1 0 6 0 0 0 0 0 3 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0
Azerbajxhani 132 2 0 0 1 0 0 3 0 0 7 0 12 0 4 0 0 7 10 0 3 0 0 10 0 0 0 8 0 7 1 0 7 2 7 0 10 8 3 12 0 0 8
Greqia 218 12 12 12 12 8 7 5 0 5 3 0 7 0 0 1 3 4 2 3 6 3 8 3 0 6 1 4 12 8 6 4 8 6 0 5 5 2 10 8 2 12 3
Spanja 55 0 1 1 0 1 0 0 1 0 0 0 3 10 0 0 1 0 0 5 0 8 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 12 0 0 4 0 0 0 0 0 4 0
Serbia 160 7 0 5 8 3 12 0 0 10 4 2 0 0 0 6 0 0 0 7 2 5 0 4 6 12 0 1 0 0 12 0 0 8 0 12 6 1 4 7 1 5 10
Rusia 272 10 0 6 7 12 4 12 10 6 6 0 5 6 12 0 0 8 12 1 8 7 5 12 5 8 12 10 0 3 7 5 5 1 12 0 7 12 6 10 8 8 6
Norvegjia 182 5 7 7 0 7 2 7 12 1 8 10 2 2 6 12 10 5 6 0 5 2 6 4 5 0 8 5 7 2 0 7 1 4 4 0 0 5 1 4 3 0 0
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25

Radhitja sipas 12 pikëve

Më poshtë është paraqitur radhitja e shteteve sipas 12 pikëve të fituara:

Nr. Të votuarit Votuesit
8 Armenia Belgjika, Republika Çeke, Franca, Gjeorgjia, Greqia, Holanda, Polonia, Russia
7 Rusia Armenia, Bjellorusia, Estonia, Izraeli, Letonia, Lituania, Ukraina
6 Greqia Shqipëria, Qipro, Gjermania, Rumania, San Marino, Britania e Madhe
4 Serbia Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Sllovenia, Zvicra
2 Azerbajxhani Hungaria, Turqia
Bosnja dhe Hercegovina Kroacia, Serbia
Danimarka Islanda, Norvegjia
Norvegjia Finlanda, Suedia
Rumania Moldavia, Spanja
1 Shqipëria Republika e Maqedonisë
Gjermania Bullgaria
Islanda Danimarka
Letonia Irlanda
Spanja Andorra
Suedia Malta
Turqia Azerbajxhani
Ukraina Portugalia

Tërheqjet

Austria është shteti i cili në të kaluarën ka marr pjesë në Festivalin Evropian të Këngës, por këtë konfirmoj tërheqjen e saj për shkak se ka kritikuar mënyrën e votimit ngase është shtet që ka marr shumë pak vota që nga pjesëmarrja e saj e parë e deri tani.

Galeria

Shih edhe

Stampa:Eurovizioni

Lidhje të jashtme

 Commons: Eurovision Song Contest 2008 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale