Charlotte Perrelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charlotte Perrelli
Charlotte Perrelli 08 04 05.jpg
Informacione
EmriAnna Jenny Charlotte Nilsson
Lindja10 korrik 1974
PrejardhjaFlag of Sweden.svg Suedi
ZhanriDansband, Disco, Pop
Profesion(e)këngëtare
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv1987 —

Charlotte Perrelli lindi më 8 tetor, 1974, në Hovmantorp, Kronobergs län dhe është një këngëtare, aktore dhe drejtuese emisionesh.

Charlotte Perrelli e fitoi Festivalin Evropian të Këngës1999 dhe sërish do ta përfaqësoj Suedinë në festivalin e ardhshëm të Eurovisionit në 2008. Aty ajo do të takohet me këngëtaren shqiptare Olta Boka në gjysmëfinale, Perrelli ka thënë se kënga e Olta Bokas është një nga të preferuarat e saj. Dy këngëtaret gjithashtu janë shoqëruar pas takimit në një turnir promovues.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1999 - Charlotte
  • 2001 - Miss Jealousy
  • 2004 - Gone Too Long
  • 2006 - I din röst
  • 2008 - Hero
  • 2008 - Rimfrostjul
  • 2012 - The Girl

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Charlotte Perrelli – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.