Jump to content

Aktori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Aktore)
Aktori

Një aktor (shpesh edhe artist) është një person i cili vepron, ose luan një rol, në një produksion artistik. Termi zakonisht drejtohet tek dikush që punon në film, televizion (seri), teatër, apo radio, dhe mundët nganjëherë të shenojnë një argëtues rrugës. Veç kësaj i luan rola dramatike, aktorët mundin edhe të këndojnë ose të kërcejnë apo me punua vetëm te radio si një dublues. Një aktor femërore mundët të jenë një aktore, megjithëse termi "aktor", është edhe përdorimi si term gjini-neutrale.

 Commons: Actors – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Actresses – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Lista e aktorëve

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | Sh | T | U | V | W | X | Y | Z