Diskutim:Aktori

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Aktori. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Aktori e luan/kryenë një aktië kulturorë. Është artistë që luan aktin artistik. Aktorë në kuptimin e gjëtë mund të jetë secili që kryen një akt (krimi, drejtësie etj) por zakonisht në gjuhen shqipe termi aktorë përdoret për aktorët artitik. Pra nuk përdoret për regjisorë por vetëm për luajtëst e aktit--Hipi Zhdripi 18 Qershor 2007 16:16 (UTC)

Shih dallimin: Aktori i teatrit (drejtëpërdrejtë) dhe Artisti i teatri--Hipi Zhdripi 18 Qershor 2007 16:18 (UTC)