Festivali Evropian i Këngës 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2016
Come Together
Datat
Gjysmëfinalja e parë10 maj 2016
Gjysmëfinalja e dytë12 maj 2016
Finalja14 maj 2016
Pritës
VendiEricsson Globe, Stokholm, Suedi
Prezantues
Kryetar
  • Daniel Jelinek
  • Robin Hofwander
  • Sven Stojanović
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivJohan Bernhagen
Martin Österdahl
Transmetuesi pritës
  • Sveriges Television (SVT)
Akti hapës
  • Gjysmëfinalja e parë: "Heroes" performuar nga Måns Zelmerlöw
  • Gjysmëfinalja e dytë: "That's Eurovision" (a.k.a. "Story of ESC"/"Story of Eurovision") performuar nga Petra Mede dhe Måns Zelmerlöw
  • Finalja: 26 pjesëmarrësit u prezantuan në ceremoninë tradicionale të flamujve
Akti interval
  • Gjysmëfinalja e parë: "The Grey People" me koreografi nga Fredrik Rydman
  • Gjysmëfinalja e dytë: "Man vs Machine" me koreografi nga Fredrik Rydman
  • Finalja: "Rock Your Body" dhe "Can't Stop the Feeling!" performuar nga Justin Timberlake "Love Love Peace Peace", "Lynda Woodruff" luajtur nga Sarah Dawn Finer, "Fire in the Rain" dhe "Heroes" performuar nga Måns Zelmerlöw
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/stockholm-2016
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve42
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Flag of Bullgaria Bullgaria
Flag of Kroacia Kroacia
Flag of Ukraina Ukraina
Shtetet që nuk kthehenFlag of Portugalia Portugalia
Flag of Rumania Rumania
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep dy palë pikë nga 12, 10, 8–1 pikë për këngët e tyre të preferuara: njëra nga juria e tyre profesionale dhe tjetra nga televotimi.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Ukraina Ukraina
"1944"

Festivali Europian I Kenges 20016 "Come Together" "Ejani Sebashku"      Festivali Europian I Kenges 2016 është edicioni i 61 i Festivalit Europian te Kenges.Ajo aktualisht është duke u zhvilluar në Globe Ericsson në Stokholm, Suedi, pas fitores së Suedisë në 2015 konkursin në Vjenë me këngën "Heroes", të kryera nga Mans Zelmerlöw. Kjo është hera e tretë që konkursi ka ndodhur në Stokholm, pas vitit 1975 dhe 2000, kjo e fundit po ashtu po mbahet në Globe. Konkursi përbëhet nga dy gjysmë-finale më 10 dhe 12 maj dhe në finale më 14 maj të vitit 2016. Të tre tregon jetojnë janë organizuar nga Zelmerlöw dhe Petra Mede.

Dyzet e dy vende marrin pjesë në garë. Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia dhe Ukraina do të kthehet pas mungesave nga gara e fundit, ndërkohë që Australia do të kthehet pas debitues si një mysafir të veçantë në 2015. Portugalia u tërhoq, kryesisht për shkak të promovimit të pamjaftueshëm të mediave të tyre muzikore bazuar në transmetuesit e tyre kombëtar, ndërsa Rumania kishte planifikuar fillimisht për të marrë pjesë, por u detyrua të tërhiqet për shkak të përsëritur mospagesës së borxheve nga transmetuesit e tyre kombëtare në Bashkimin Evropian i Transmetimeve (EBU). Konkursi do të jetë i pari për të zbatuar një sistem të ri të votimit që nga viti 1975, me çdo vend tani ndarjen e dy grupe të pikave: njërin prej jurisë profesionale dhe një tjetër nga televotimi.

Njëzet e gjashtë vende do të konkurrojnë në finale. Pas pesë përpjekjeve që nga debutimin e tyre në vitin 2007, Republika Çeke ka arritur të kualifikohen për në finale për herë të parë. Bosnja dhe Hercegovina dhe Greqia si nuk arriti të përparojë nga gjysmë-finale për herë të parë kurrë, duke u mungon fundit nga në finale për herë të parë që nga viti 2000.

Ku fitues doli Ukraina.
Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6
Flag of Shqipëria Shqipëria Flag of Danimarka Danimarka Flag of Armenia Armenia Flag of Australia Australia Flag of the Czech Republic Republika Çeke Flag of Austria Austria
Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Flag of Estonia Estonia Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Flag of Belgjika Belgjika Flag of Republika e Irlandës Irlanda Flag of Hungaria Hungaria
Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Flag of Finlanda Finlanda Flag of Bjellorusia Bjellorusia Flag of Bullgaria Bullgaria Flag of Lituania Lituania Flag of Izraeli Izraeli
Flag of Kroacia Kroacia Flag of Islanda Islanda Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Flag of Qiproja Qiproja Flag of Malta Malta Flag of Moldavia Moldavia
Flag of Mali i Zi Mali i Zi Flag of Letonia Letonia Flag of Rusia Rusia Flag of Greqia Greqia Flag of Polonia Polonia Flag of Rumania Rumania [1]
Flag of Serbia Serbia Flag of Norvegjia Norvegjia Flag of Ukraina Ukraina Flag of the Netherlands Holanda Flag of San Marino San Marino Flag of Zvicra Zvicra
Flag of Sllovenia Sllovenia

'Vendet pjesëmarrëse'

  Vendet pjesëmarrëse kishte deri më 15 shtator 2015 për të paraqitur kërkesat e tyre për pjesëmarrje në garë, dhe deri më 10 tetor 2015, pa u përballur me sanksione financiare për të tërhequr aplikimet e tyre. Më 26 nëntor 2015 i EBU kishte njoftuar fillimisht se 43 vende do të marrin pjesë në garë, duke barazuar vendosur numër rekord të pjesëmarrësve në vitin 2008 dhe 2011. Megjithatë, pjesëmarrja nga Rumania janë tërhequr me forcë më 22 prill 2016, pas zvogëlimin e numrit të vendeve pjesëmarrëse në 42.

Gara do të kthehet pas mungesave të fundit nga katër vende: Bosnja dhe Hercegovina pas një mungese trevjeçare, Bullgarisë dhe Kroacisë pas mungesave dyvjeçare dhe Ukrainës pas një mungese njëvjeçare. Australia do të kthehet si një mysafir të veçantë, pasi debitues në vitin 2015, por për shkak të anëtarësimit Associate është me ftesë të EBU-së, statusi i Shërbimit Special Broadcasting. Megjithatë, në vend të para-kualifikuar për në finale dhe të votimit në të tre programe të drejtpërdrejta, siç ishte rasti në vitin 2015, Australia do të hyjë e dytë gjysmë-finale dhe gjysmë-finale dhe votimin përfundimtar vetëm në atë. Portugalia do të tërhiqet, kryesisht për shkak të kombëtare promovimin e tyre transmetuesit të pamjaftueshëm të mediave të tyre muzikore me bazë, si dhe një proces të strukturuar dobët e përzgjedhjes, ndërsa Rumania janë tërhequr me forcë nga pjesëmarrja më 22 prill të vitit 2016, për shkak të përsëritura mospagesës së borxheve nga ana e tyre kombëtare transmetuesi të EBU.

Artistet e kthyer Shtatë artistë jane kthyer pasi kan marrë pjesë më parë në garë. Deen eshte kthyer duke përfaqësuar më parë Bosnjë dhe Hercegovinën në vitin 2004, duke përfunduar i nënti në finale me këngën "In The Disco". Kaliopi eshte kthyer duke përfaqësuar më parë në Maqedoni në vitin 2012, duke përfunduar e 13-ta në finale me këngën "Crno i Belo". Ajo u zgjodh gjithashtu do të përfaqësojë Maqedoninë në vitin 1996 me "Samo ti", por u eliminua në raundin e jo-televiziv para-kualifikuese. Poli Genova kthyer duke përfaqësuar më parë në Bullgari në vitin 2011, duke përfunduar 12 në gjysmë-finalen e dyte me këngën "Na Inat." Bojan Jovovica eshte kthyer për Malin e Zi si pjesë e Highway, pasi përfaqëson më parë Serbinë dhe Malin e Zi në vitin 2005, si pjesë e No Name, duke përfunduar ne vendin e shtatë në finale me këngën "Zauvijek Moja". Ira Losco eshte kthyer duke përfaqësuar më parë Malta në vitin 2002, duke përfunduar në vendin e dytë me këngën "7 Wonder". Donny Montell eshte kthyer pas duke përfaqësuar më parë Lituania në vitin 2012, duke përfunduar 14 në finale me këngën "Love Is Blind". Me Greta Salome dhe Jonsi kthye duke përfaqësuar më parë Islandën në vitin 2012, duke përfunduar e 20 në finale me këngën "Never Forget"

Rezultatet

Gjysem-finalja e pare

Tetembedhjet shtete ishin pjese e kesaj nate. Franca, Spanja dhe Suedia votuan ne ket gjysemfinale. Shtetet e ngjyrosura kan kaluar ne Fianle.

Shteti Gjuha Artisti Kenga Perkthimi Vendi Piket
01 Flag of Finlanda Finlanda Anglisht Sadhnja "Sing it away" Kendoje ate larg 15 51
02 Flag of Greqia Greqia Greqisht,Anglisht Argo "Utopian Land" Toka Enderrimtare 16 44
03 Flag of Moldavia Moldavia Anglisht Lidia Isak "Falling stars" Yjet qe bien 17 33
04 Flag of Hungaria Hungaria Anglisht Fredi "Pioneer" Pioner 04 197
05 Flag of Kroacia Kroacia Anglisht Nina Kraljiç "Lighthouse" Fener Deti 10 133
06 Flag of the Netherlands Holanda Anglisht Douwe Bob 'Slow Down" Ngadaleso 05 197
07 Flag of Armenia Armenia Anglisht Iveta Mukuçjan "LoveWave" ValeDashurie 02 243
08 Flag of San Marino San Marino Anglisht Serhat "I didn't know" Une nuk e dija 12 68
09 Flag of Rusia Rusia Anglisht Sergei Lazarev "You're the only one" Ti je e vetmja 01 342
10 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Anglisht Gabriela Gunçikova "I stand" Unë qendroj 09 161
11 Flag of Qiproja Qiproja Anglisht Minus One "Alter Ego" Mik i Ngushte 08 164
12 Flag of Austria Austria Frengjisht Zoë "Loin d'ici" Larg qe ketu 07 170
13 Flag of Estonia Estonia Anglisht Jüri Putsmann "Play" Luaj 18 24
14 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Anglisht Samra "Miracle" Mrekulli 06 185
15 Flag of Mali i Zi Mali i Zi Anglisht Highway "The Real Thing Gjera te verteta 13 60
16 Flag of Islanda Islanda Anglisht Greta Salóme "Hear them calling" I degjoj ata 14 51
17 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Anglisht Dalal & Deen feat. Ana Rucner and Jala "Ljubav je' Dashuria është 11 104
18 Flag of Malta Malta Anglisht Ira Losko "Walk on Water" Eci mbi uje 03 209

Gjysem-finalja e pare Tetëmbëdhjetë shtete morën pjesë në dytë gjysmë-finale. Gjermania, Italia dhe Britania e Madhe kanë votuar në këtë gjysmë-finale. Rumania ishin planifikuar fillimisht për të kryer dymbëdhjetën në këtë gjysmëfinale, por u tërhoqën me forcë për shkak të përsëritur mospagesës së borxheve të EBU, duke rezultuar në vendet e planifikuar fillimisht për të kryer trembëdhjetë ose më vonë për ta bërë këtë një vend më parë. Vendet e ngjyrosura jane kualifikuar për në finale.

Shteti Gjuha Artisti Kenga Perkthimi Vendi Piket
01 Flag of Letonia Letonia Anglisht Justs "Heartbeat" Rrahjet e zemres 08 132
02 Flag of Polonia Polonia Anglisht Mikal Szpak "What color is your life" Cfarë ngjyre ka jeta jote 06 151
03 Flag of Zvicra Zvicra Anglisht Rika "The last of our kind" Te fundit e njerzimit 18 28
04 Flag of Izraeli Izraeli Anglisht Hovi Star "Made of stars" Te bere nga yjet 07 147
05 Flag of Bjellorusia Bjellorusia Anglisht Ivan "Help you fly" Te ndihmoj te fluturosh 12 84
06 Flag of Serbia Serbia Anglisht Sanja Vuçiç ZAA "Goodbye(shelter)" Mirupafshim(Streh) 10 105
07 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Anglisht Nicky Burne 'Sunlight" Rreze dielli 15 46
08 Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Maqedonisht Kaliopi "Dona" Grua 11 88
09 Flag of Lituania Lituania Anglisht Doni Montel "I've Been Waiting for This Night" Une kam qene duke pritur per kete nate 04 222
10 Flag of Australia Australia Anglisht Dami Im "Sound of Silence" Zeri i vetmise 01 330
11 Flag of Sllovenia Sllovenia Anglisht ManuElla "Blue and Red" Blu dhe kuqe 14 57
12 Flag of Bullgaria Bullgaria Anglisht,Bullgarisht Poli Genova "If Love Was a Crime" Nese dashuria do te ishte krim 05 220
13 Flag of Danimarka Danimarka Anglisht Lighthouse X "Soliders of Love" Ushtaret e dashurise 17 34
14 Flag of Ukraina Ukraina Anglisht.Krimea tartar Xhamala "1944" - 02 287
15 Flag of Norvegjia Norvegjia Anglisht Agnete "icebreaker" Akullthyes 13 63
16 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Anglisht Nika Koçarov & Young Georgian Lolitaz "Midnight Gold" Mesnate e artë 09 123
17 Flag of Shqipëria Shqipëria Anglisht Eneda Tarifa "Fairytale" Përrallë 16 45
18 Flag of Belgjika Belgjika Anglisht Laura Tesoro "What's the Pressure" Çfarë është presioni 03 274

Fianlja

Shteti Gjuha Artisti Kenga Perkthimi Vendi Piket
01 Flag of Belgjika Belgjika Anglisht Laura Tesoro "What's the Pressure" Cfare presioni 10 181
02 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Anglisht Gabriela Gunçikova "I Stand" Une qendroj 25 41
03 Flag of the Netherlands Holanda Anglisht Douwe Bob "Slow Down" Ngadalso 11 153
04 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani Anglisht Samra Rahimli "Miracle" Mrekulli 17 117
05 Flag of Hungaria Hungaria Anglisht Fredi "Pioneer" Pioner 19 108
06 Flag of Italia Italia Italisht ,Anglisht Françeska Mikelin "No Degree of Separation" Asnje shkalle ndarjeje 16 124
07 Flag of Izraeli Izraeli Anglisht Hovi Star "Made of Stars" Te ber nga yjet 14 135
08 Flag of Bullgaria Bullgaria Anglisht, Bullgarisht Poli Genova "If Love Was a Crime" Nese dashuria do ishte krim 04 307
09 Flag of Suedia Suedia Anglisht Franz "If I Were Sorry" Nese do isha penduar 05 261
10 Flag of Gjermania Gjermania Anglisht Xhajmi-Li "Ghost" Fantazem 26 11
11 Flag of Franca Franca Frëngjisht, Anglisht Amir "J'ai cherché" Une kerkoj 06 257
12 Flag of Polonia Polonia Anglisht Mikal Szpak "Color of Your Life" Cfare ngjyre ka jeta jote 08 229
13 Flag of Australia Australia Anglisht Dami İm "Sound of Silence" Zeri i vetmisë 02 511
14 Flag of Qiproja Qiproja Anglisht Minus One "Alter Ego" Mike i ngushte 21 96
15 Flag of Serbia Serbia Anglisht Sanja Vuçiç ZAA "Goodbye (Shelter)" Mirupafshim (Strehe) 18 115
16 Flag of Lituania Lituania Anglisht Doni Montel "I've Been Waiting for This Night" Une kam qene duke pritur per kete nate 09 200
17 Flag of Kroacia Kroacia Anglisht Nina Kraljiç "Lighthouse" Fener deti 23 73
18 Flag of Rusia Rusia Anglisht Sergei Lazarev "You are the Only One" Ti je e vetmja 03 491
19 Flag of Spanja Spanja Anglisht Barei "Say Yay!" Thuaj yay! 22 77
20 Flag of Letonia Letonia Anglisht Justs "Heartbeat" Rrahje zemre 15 132
21 Flag of Ukraina Ukraina Anglisht, Krimea Tartar Xhamala "1944" 01 534
22 Flag of Malta Malta Anglisht Ira Losko "Walk on Water" Eci mbi uje 12 153
23 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia Anglisht Nika Koçarov & Young Georgian Lolitaz "Midnight Gold" Mesnate e arte 20 104
24 Flag of Austria Austria Frëngjisht Zoë "Loin d'ici" Larg qe ketu 13 151
25 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Anglisht Xho & Xhak "You're Not Alone" Nuk je vetem 24 62
26 Flag of Armenia Armenia Anglisht Iveta Mukuçjan "LoveWave" ValeDashurie 07 249

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]