Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1992

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1992
Datat
Finalja9 maj 1992
Pritës
VendiMalmö Isstadion
Malmö, Suedi
PrezantuesLydia Cappolicchio
Harald Treutiger
KryetarKåge Gimtell
Mbikëqyrës ekzekutivFrank Naef
Transmetuesi pritësSveriges Television (SVT)
Akti hapësCarola duke performuar "All the Reasons to Live"
Akti intervalA Century of Dance
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve23
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of the Netherlands Holanda
Shtetet që nuk kthehenAsnjë
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Republika e Irlandës Irlanda
"Why Me?"

Festivali Evropian i Këngës 1992 ishte edicioni i 37-të i Festivalit Evropian të Këngës dhe u mbajt më 9 maj 1992 në Malmö, Suedi. Prezantues ishin Lydia Cappolicchio dhe Harald Treutiger. Linda Martin, përfaqësuese e Irlandës, ishte fituese e këtij Eurovision me këngën Why Me?. Kënga u shkrua nga Johnny Logan, i cili e kishte fituar konkursin e vitit 1980 si këngëtar dhe konkursin e vitit 1987 si këngëtar/kompozitor. Në moshën 41 vjeç dhe 22 ditë, Linda Martin u bë (dhe mbetet) gruaja më e vjetër që e ka fituar Eurovisionin.[1]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malmö Isstadion, Malmö - vendi pritës i konkursit të vitit 1992.

Malmö është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i qarkut suedezScania. Metropoli është një qytet botëror gama (siç renditet nga GaWC ) dhe është qyteti i tretë më i madh në Suedi, pas Stokholmit dhe Gothenburgut, dhe qyteti i gjashtë më i madh në Skandinavi, me një popullsi mbi 300,000.[2]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja Shteti Artist Kënga Gjuha[3][4] Vendi Pikë
01 Flag of Spanja Spanja Serafín "Todo esto es la música" Spanjisht 14 37
02 Flag of Belgjika Belgjika Morgane "Nous, on veut des violons" Frëngjisht 20 11
03 Flag of Izraeli Izraeli Dafna Dekel "Ze Rak Sport" (זה רק ספורט) Hebraisht 6 85
04 Flag of Turqia Turqia Aylin Vatankoş "Yaz Bitti" Turqisht 19 17
05 Flag of Greqia Greqia Cleopatra "Olou tou kosmou i Elpida" (Όλου του κόσμου η Ελπίδα) Greqisht 5 94
06 Flag of Franca Franca Kali "Monté la riviè" Frëngjisht, Antillean Creole 8 73
07 Flag of Suedia Suedia Christer Björkman "I morgon är en annan dag" Suedisht 22 9
08 Flag of Portugalia Portugalia Dina "Amor d'água fresca" Portugalisht 17 26
09 Flag of Qiproja Qiproja Evridiki "Teriazoume" (Ταιριάζουμε) Greqisht 11 57
10 Flag of Malta Malta Mary Spiteri "Little Child" Anglisht 3 123
11 Flag of Islanda Islanda Heart 2 Heart "Nei eða já" Islandisht 7 80
12 Flag of Finlanda Finlanda Pave Maijanen "Yamma, yamma" Finlandisht 23 4
13 Flag of Zvicra Zvicra Daisy Auvray "Mister Music Man" Freëngjisht 15 32
14 Flag of Luksemburgu Luksemburgu Marion Welter & Kontinent "Sou fräi" Luksemburgisht 21 10
15 Flag of Austria Austria Tony Wegas "Zusammen geh'n" Gjermanisht 10 63
16 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Michael Ball "One Step Out of Time" Anglisht 2 139
17 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Linda Martin "Why Me?" Anglisht 1 155
18 Flag of Danimarka Danimarka Kenny Lübcke & Lotte Nilsson "Alt det som ingen ser" Danisht 12 47
19 Flag of Italia Italia Mia Martini "Rapsodia" Italisht 4 111
20 Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia Extra Nena "Ljubim te pesmama" (Љубим те песмама) Serbisht 13 44
21 Flag of Norvegjia Norvegjia Merethe Trøan "Visjoner" Norvegjisht 18 23
22 Flag of Gjermania Gjermania Wind "Träume sind für alle da" Gjermanisht 16 27
23 Flag of the Netherlands Holanda Humphrey Campbell "Wijs me de weg" Holandisht 9 67

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest - The Official Celebration. Carlton Books, 2015. ISBN 978-1-78097-638-9. Pages 32-33
  2. ^ Statistics Sweden. "Landareal per tätort, folkmängd och invånare per kvadratkilometer. Vart femte år 1960 – 2015" [Land area per urban area, population and per square kilometer. Every five years, 1960 – 2015]. Statistics Sweden (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 28 janar 2017.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1992" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Eurovision Song Contest 1992". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]