Qarku Skåne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qarku Skåne
Skåne län
Location of Qarku Skåne
Popullsia
 • Gjithsej1.317.548

Qarku Skåne (Suedisht: Skåne län) është qark në jug të Suedisë. Kufizohet me qarqet Halland, Kronoberg dhe Blekinge. Qarku u themelua më 1 janar 1997, kur Qarku Kristianstad dhe Qarku Malmöhus u bashkuan. Kur u themelua qarku, u vendos që emri të emërohet me njëjtën emër si provincë Skåne dhe kështu u emërua qarku Skåne.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Skåne është ekuivalent administrative i provincës Skåne, por poashtu bën pjesë në provincën Halland. Qarku ka 1.3 milionë banorë, e cila është 13% prej popullësisë së Suedisë.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhjetë qytetet sipas popullësisë në qarkun Skåne më 2010:[1]

# Qyteti Populllësia
1 Malmö 280,415
2 Helsingborg 97,122
3 Lund 82,800
4 Krisianstad 35,711
5 Landskrona 30,499
6 Trelleborg 28,290
7 Ängelholm 23,240
8 Hässleholm 18,500
9 Ystad 18,350
10 Eslöv 17,748

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Skåne është qarku i dhjetë sipas sipëfaqes, por i treti sipas popullësisë. Dendësia e popullësisë është 107 bamorë/km², e barabartë me 20.5 km² për gjithë vendin.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat në qarkun Skåne

Qarku Skåne përmban 33 komuna.[2] Komuna më e madhe sipas popullësisë është Komuna Malmö (301,000 banorë), Komuna Helsingborg (130,000 banorë), Komuna Lund (111,000 banorë) dhe Komuna Kristianstad (80,000 banorë).

 1. Bjuv
 2. Bromölla
 3. Burlöv
 4. Båstad
 5. Eslöv
 6. Helsingborg
 7. Hässleholm
 8. Höganäs
 9. Hörby
 10. Höör
 11. Klippan
 12. Kristianstad
 13. Kävlinge
 14. Landskrona
 15. Lomma
 16. Lund
 17. Malmö
 18. Osby
 19. Perstorp
 20. Simrishamn
 21. Sjöbo
 22. Skurup
 23. Staffanstorp
 24. Svalöv
 25. Svedala
 26. Tomelilla
 27. Trelleborg
 28. Vellinge
 29. Ystad
 30. Åstorp
 31. Ängelholm
 32. Örkelljunga
 33. Östra Göinge

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tätorter 2010". Statistics Sweden (në suedisht). 2010. Marrë më 9 shkurt 2014.
 2. ^ Region Skåne.Komunat në Skåne Arkivuar 19 shtator 2012 tek Archive.today. Official site. Retrieved 24 August 2007.