Helsingborg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Helsingborg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Skåne
Kryetari i Bashkisë Peter Danielsson
Partia Moderaterna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 347.23 km2
Popullsia 135,000 banorë
Dendësia 378 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1085
Prefiksi +46 (42)
Faqja Zyrtare http://www.helsingborg.se/

Helsingborg është një qytet dhe vendin e Helsingborg Komunës, Skåne Provinc, Suedia me 135.000 banorë në vitin 2013. Helsingborg është qendra e një zone në rajonin Oresund e rreth 320.000 banorë në veri-perëndim Skånes, dhe është pika më të afërt i Suedisë në Danimarkë, me Helsingør qytetin danez të qartë të dukshme në anën tjetër të Oresund rreth 4 km në perëndim.

Helsingborg historike, me shumë ndërtesa të vjetra të saj, është një qytet piktoreske bregdetare. ndërtesat janë një përzierje e kishave të stilit të vjetër guri të ndërtuara dhe një kështjellë mesjetare (Kärnan) në qendër të qytetit, i cili ka qëndruar roje në Helsingborg për mbi 600 vjet, dhe më shumë godina moderne tregtare. Në rrugë të ndryshojnë nga rrugët e gjerë në mënyra të vogla-rrugicë. Kullagatan, kryesore për këmbësorë tregtare në qytet, ishte i pari për këmbësorë pazar në Suedi.

Pak Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Helsingborg është një nga qytetet më të vjetra të Suedisë. Ajo ka qenë vendi i zgjidhjes së përhershme zyrtarisht që nga 21 maj 1085. Pozita gjeografike Helsingborg-së në pjesën e ngushtë të Tingujt e bëri atë shumë të rëndësishme për Danimarkën, në atë kohë kontrollin e të dy anët e që i ngushtë. Nga 1429 danezëve futur Duty Sound (Sound Pagesa e anëtarësisë), një taksë mbi të gjitha anijet tregtare që kalojnë nëpër të shëndosha në mes Elsinore dhe Helsingborg. Kjo ishte një nga të ardhurat kryesore për të Kurorës danez.

Pas Luftës së Daneze-suedez (1657-1658) dhe Traktati i Roskilde Danimarkës është dashur të heqë dorë nga të gjithë territorin në gadishullin skandinav jugore, dhe u bë një qytet Helsingborg suedez. Mbreti Charles X Gustav i Suedisë zbarkoi këtu në 5 mars 1658 për të marrë pronën në posedim të tokave Skånes dhe u prit nga një delegacion i kryesuar nga peshkopi i Dioqeza e Lundit, Peder Winstrup. Në atë kohë qyteti kishte një popullsi prej mezi 1.000 njerëz.

Situatë të re, duke qenë një qytet kufitar, shkaktuar probleme për të qytetit. ditët e konfliktit nuk ishin të gjatë. Danezëve bërë shumë përpjekje për të rimarrë provincat e humbur. Hera e fundit ishte në 1710, kur 14.000 pushtuesit zbarkoi në brigjet pranë Helsingborg. Beteja e Helsingborg u zhvillua në 28 shkurt jashtë qytetit, e cila ishte prekur keq. Ajo mori kohë të gjatë për të shërohen dhe në 1770 qyteti kishte 1321 banorë dhe ishte vetëm ngadalë në rritje.

Në 20 tetor 1810 Jean-Baptiste Bernadotte, marshall i Francës dhe princ trashëgimtar i zgjedhur i Suedisë (më vonë mbret Charles John XIV) u hap e tij të parë në tokën suedeze në udhëtimin e tij nga Parisi në Stokholm.

Nga mesi i shekullit të 19 e tutje, megjithatë, Helsingborg ishte një nga qytetet më të shpejtë në rritje të Suedisë, rritjen e popullsisë së saj nga 4 000 në 1850 - 20 000 në 1890 dhe 56 000 në 1930 për shkak të industrializimit. Nga 1892 një traget treni ishte vënë në shërbim, lidh Helsingborg me saj Helsingør qytetin danez motra. Një rrjet i tramvajeve, u përurua në 1903 dhe u mbyllën në 1967. Planet janë duke u zhvilluar për rivendosjen tramvaje në qytet.

Kulturë dhe argëtim[redakto | redakto tekstin burimor]

Helsingborg ka një gamë të gjerë të të dy objekteve kulturore dhe argëtuese. Komunë shpesh i jep grante për aktivitete të ndryshme kulturore të cilat do të forcojë jetën kulturore të qytetit. Sipas të dhënave nga Këshilli Kombëtare të Arteve ishte komunë Helsingborg në vend që investuar të holla për kulturën në 2007 frymë Me kulturën Dunkers është ndërtuar, qytet ka qenë gjithashtu një vend qendror tubim për dy, art, muzikë, ekspozita dhe argëtuese.

Muzetë[redakto | redakto tekstin burimor]

Çdokush i interesuar në historinë e Trapp Konsulli Oskar sugjeroi në fillim të viteve 1900 që një muze do të jetë e themeluar në Helsingborg dhe në 1909 u hap muzeu të ri, vendosur në ndërtesën e shkollës së vjetër në Jug Main Street, me koleksione që ka filluar të mblidhen sa më shpejt që Vitet 1890. Mbledhjen origjinal përbëhej nga të dy shkencat natyrore, arkeologjike, etnografike dhe objektet historike dhe veprave të artit. Kur Oto Banck Vikingsberg dhuruar qytetit të Helsingborg në 1912 ishin të koleksioneve të artit strehuar atje, i cili shkoi atje 1929 1918 dhuruar ve Trapp Oskar, Gisela Trapp Fredriksdal dhe tokat e lidhur në muze, me lëndën që do të përdoret si muze ajër të hapur dhe gjithashtu do të fondit bazë muze. Në kohë, premisa muzeun e qytetit në jug Main Street të jetë shumë i vogël, dhe filloi pastaj për të diskutuar zgjidhje të ndryshme për problemin. Kjo çështje është zgjidhur, por jo deri në 2002, kur të dy koleksioneve kulturore dhe urbane historia më e Jugut Main Street dhe mbledhjen e artit në Vikingsberg lëvizi në të sapo ndërtuar kulturën Dunkers.

Muzikë dhe Teatër[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë gjysmës së parë të 1800 ishin koncerte veçori të pazakontë të Helsingborg. Disa ansambleve u shfaq herë pas here në disa nga Spas të qytetit, Sofje ose pranverë apo ujë mineral, dhe husar Regjimenti Band dha koncerte të rastit në natyrë. 1896 themeloi kompaninë e Helsingborgs muzikë për të hequr shijen muzikore e banorëve të qytetit. Kjo filloi të rregullt të përzënë një numër koncertesh. 1911 parlamenti vendosi të mbështesë krijimin e orkestra në qytetet provinciale të Suedisë, dhe pastaj Helsingborg gjithashtu i dha një grant formuar njëjtë të vitit të Northwestern Scania Orkestra (më vonë Simfonike Helsingborg Orkestra). Vitet e para tërhequr interes të konsiderueshëm, por ajo vuante nga nuk kanë qasje në një sallë të përhershëm koncert. Kjo ishte zgjidhur në vitin 1932 dhe me se e Sven Markelius tërhoqi Helsingborg Sallës së Koncerteve të ishte e përfunduar. Me këtë erdhi një rritje të fortë të interesit në muzikë në Helsingborg.

Helsingborg është një teatër qytet me një histori të gjatë, pasi ishte i pari i përhershëm teatrit të qytetit ansamblit në Suedi kur ajo u themelua 1921 Por ka pasur një teatër në qytet që nga viti 1813, kur atëherë pronari i puseve të ujit mineral, Achats von pllakë e presës tipografike, mori leje nga qyteti për të ngritur një "teatër komision të pjesshme të drurit" në Prästgatan. 1859 blerë deri në teatër e zërave të qytetit dhe shpejt u ngritën për një teatër të ri dhe më bashkëkohor. Kjo nuk ishte megjithatë të përurohet deri në 1877 Teatër i ri ishte se kompanitë udhëtonte teatër janë gjithnjë e më të vizituara të qytetit dhe në fillim të viteve 1900 bëri thirrje për një kompani teatri i përhershëm, i cili ka filluar 1921 Pastaj teatri i vjetër ishte ndërtuar për të kompanisë teatrore që udhëtojnë dhe nuk u bë një ansambël ambientet e rritur gradualisht ofunktionella dhe rritur edhe kërkesat në shfaqje nga publiku. U hap në vitin 1976, pra i ri i Teatrit Kombëtar në vend Henry Dunkers pranë sallës së koncerteve, e cila përmban të dyja bëjnë një kryesore të quajtur "Storan" dhe një skenë më intime që e quajti, pra për "i vogël". Teatri i vjetër ishte shkatërruar në të njëjtin vit, protesta të mëdha. Një tjetër skenë tregoi qytetin me kulturë Dunkers që ka një fazë të vogël për shfaqje të llojeve të ndryshme. Një vendpushim popullor dhe i njohur mirë verës është Fredriksdal Teatrin e cila u hap në 1932 dhe mori përhapjen e tij të mëdha në mbretërinë në atë Poppe Nils u bashkuan në teatër dhe transmetimet televizive vjetore nga atje Nata e dymbëdhjetë. Ju mund të shihni në teatër në natyrë në Slottshagen kur ajo jepet rregullisht emisionet e ndryshme të ndryshme në park në verë.

Restorante dhe klube nate[redakto | redakto tekstin burimor]

Helsingborg është një përqendrim densest Suedisë e restorante qyteteve me 394 persona në restorant në 2007, plotësisht të krahasueshme në qytetet kryesore të Malmö dhe Gothenburg me 379 dhe 374 njerëz në restorant. Qyteti ka disa restorante të pazgjidhura. 2008 Edicioni i guide White restorant përmendur restorante Gastroenterology, Sofiero Pallati Restorant, Bonasera Bonasera, Dahlberg dhe Café le fil du Rasoir. Nga këto, Gastro qenë kartë të bardhë në klasë master suedeze dhe Sofiero Pallati Restorant ishte gjykuar si "klasë shumë të mirë." Dikush mund të gjeni edhe disa restorante të tjera me ambicie të larta, të cilat arrihet një marrëveshje të madhe të popullaritetit, duke përfshirë Vetëm të jenë, Papi, dhe Helsing.

Shopping[redakto | redakto tekstin burimor]

Nëpërmjet transformimit të Kullagatan të rrugës për këmbësorë Kulla në 1961 ishte Helsingborg, rruga e parë e Suedisë për këmbësorë. Ideja erdhi nga rruga Lijnbaan në Roterdam, por ndryshon nga ajo në atë që shkon nëpër ndërtesa të vjetra, më tepër se një mjedis urban të sapo ndërtuar. Në fillim, tregtarët hezitojnë me idenë, por pastaj ajo shpejt doli të jetë një sukses i bindi shumicën. Sot ka një pjesë e madhe e dyqaneve të qytetit përgjatë kësaj rruge për këmbësorë dhe të gjithë zinxhirët e madhe janë të vendosur këtu. rrugë Shopping vazhdon në jug, në formën e Mary Street dhe Mill Street zona të këmbësorëve, duke ofruar një shumë intime, ndërtesa të vogla dhe dyqaneve që janë pak më të ndryshme dhe jo aq shumë nga zinxhirët e përbashkët. Edhe përgjatë Veriut dhe Jugut rrugët Grand, si në lindje shkon paralel me Bruksgatan Kullagatan respektive, ka disa dyqane të llojeve të ndryshme, edhe nëse ato nuk janë të këmbësorëve.

Si vazhdim i rrugës së tregtisë për parkun e qytetit në Södergatan në jug. Södergatan nuk është një këmbësor, por qyteti i Helsingborg kohët e fundit ka zgjeruar trotuaret rrugë për ta bërë atë më miqësore për klientët e dyqane ". Palm Master City është i vendosur përgjatë South Street Pika Mall e Jugut, dikur një supermarket EPA. Mall përmbajnë disa dyqane dhe disa restorante. Më në jug, në sheshin Gustav Adolf-së, të kryera në tregjet ditë më të javës.

Vetëm jashtë Helsingborg është mall Väla, një nga qendrat tregtare më e madhe e rreth 88 300 metra katrorë me mbi 122 dyqane. Më pra-Qendra janë disa nga rrjete të mëdha janë të përfaqësuar. Një tjetër 5 km jashtë të Helsingborg qëndron Familia, i cili është qendër e dytë më e madhe në Helsingborg rajon me rreth 60 dyqane. Rreth qendrës së qytetit janë të gjitha dyqanet kryesore departamentit të përfaqësuara si Citygross, Bashkëpunim ndërkombëtar Extra, ICA Maxi, Lidl dhe Willy's. Për këtë mund të jetë një ndryshim të marrë traget për në Danimarkë, ku, në Elsinore gjeni më shumë mundësi për pazar. Ai gjithashtu përmban një numër të madh të verës dhe të pijeve dyqane që tërheqin një pjesë të madhe të suedezëve për shkak të çmimeve më të ulëta.

Sportive[redakto | redakto tekstin burimor]

Helsingborg është një qytet me një traditë të gjatë sportive. Që në fillim të 1834 të organizuar Lojrat e parë olimpike të kohëve moderne. Prapa Lojra ishte Asociacionit Olimpik, qëllimi i të cilit ishte të rekindle interes në lojërat olimpike në Suedi dhe Norvegji. Në këto lojëra që konkuruan në gjimnastikë, gara, mundje dhe ngjitje. Lojrat e tërhoqi një sasi e konsiderueshme e spektatorëve dhe përsëriti 1836.

Futboll[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Helsingborg është sporti dominuese e futbollit dhe ka një numër të ekipeve të futbollit në qytet. më i spikatur është Helsingborgs IF ekip, e themeluar në 1907 nga bashkimi i klubeve dhe Svithiod Stattena, duke luajtur në Ligën e Futbollit. Rreth shekullit të 30, Helsingborgs IF në Allsvenskan gjigande një me çmime të parë në 1929, 1930, 1933, 1934 dhe 1941. Pastaj pasoi një periudhë më modeste dhe në 1968 ka rënë poshtë në ekipin e Division 1. Ajo nuk mund të vijnë përsëri në kampionatin deri në 1992, por ka që kishte një vend të qëndrueshme si top-ose mittenlag në ligën më të lartë, në krye me një kampionatet kombëtare në 1999 dhe UEFA Liga e Kampionëve 2000/2001.