Gothenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gothenburg
Qytet
Pomy Express në parkun Ehmen
Pomy Express në parkun Ehmen
Popullsia
 • Gjithsej3,475[1]

Gothenburg është qytet në qarkun Dawson, Nebraska, Shtetet e Bashkuara me popullsi prej 3,475 banorëve sipas vitit 2016.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Nebraskës, Gothenburg, u emërua pas Gothenburg, Suedi dhe është shënuar për trashëgiminë suedeze. Gothenburg, Nebraska dhe Gothenburg, Suedi (Suedisht: Göteborg), besohet të jenë të vetmet dy qytete që quhen Gothenburg në botë.

Gothenburg u themelua në 1882 nga Olof Bergström. Pasi erdhi në Amerikë nga Suedia në vitin 1881, Bergstrom punoi për një kohë në Union Pacific Railroad, dhe më pas u punua në qarkun Dawson pranë Gothenburg. Ai përfundimisht u bë agjent tokësor për UP. Bergstrom përzgjodhi vendin që do të bëhej Gothenburg dhe do të vendoste një fermë përreth një milje në veri. Union Pacific Railroad paraqiti qytetin origjinal të tetë blloqeve paralel me gjurmët hekurudhore. Bergstrom bëri disa udhëtime kthyese në Suedi për të udhëhequr grupet e kolonëve në qarkun Dawson.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 9.43 km2, prej të cilave 9.30 km2 është tokë dhe 0.13 km2 është ujë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2012-06-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)