Landskrona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Landskrona
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Skåne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 302 km2
Popullsia 41,769 banorë
Dendësia 138 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1282
Prefiksi +46 (418)
Faqja Zyrtare http://www.landskrona.se/

Landskrona është një qytet në Skåne perëndimore, në mes të Helsingborg dhe Lundit. Qyteti ka 41 769 banorë dhe është qyteti kryesor në komunën e Landskrona.