Jump to content

Landskrona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Landskrona
Kullë e vjetër uji
Kullë e vjetër uji
Popullsia
 • Gjithsej33.372
{{{postal_code_type}}}
261 XXX
Faqja zyrtarewww.kiruna.se

Landskrona është një zonë qendrore në Komunën Landskrona dhe qyteza e pestë më e madhe në Skåne, Suedi. E vendosur në brigjet e Øresund, ai posedon një port të shkëlqyer natyror, i cili i ka dhënë qytezës rëndësinë ushtarake dhe më pas komerciale. Tragetet operojnë nga Lankdskrona në ishullin Ven, dhe për shumë vite kishte edhe një lidhje me Kopenhagën.

Landskrona u themelua nga mbreti danez Eriku i Pomeranisë në fillim të shekullit të 15-të dhe një kështjellë u ndërtua në vitet 1540. Pas dhënies së Skanisë nga Danimarka, Landskrona u bë pjesë e Suedisë në vitin 1720. Kalaja dhe sistemi i saj i gjerë i hendekëve vazhduan të kenë rëndësi ushtarake deri në vitet 1700. Popullsia e qytezës u rrit me shpejtësi gjatë revolucionit industrial, dhe kantieri i anijeve Öresundsvarvet funksionoi nga viti 1917 deri më 1983 dhe punësoi deri në 3500 njerëz.