Komuna Malmö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna Malmö
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e komunës Malmö
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Qarku Skåne
Kryetari i Bashkisë Katrin Stjernfeldt Jammeh
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 332.64 km2
Popullsia 323,962 banorë
Dendësia 970 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.malmo.se

Komuna Malmö (Suedisht: Malmö kommun) është komunë në qarkun e Skånes, Suedi.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Malmö ndahet në pesë distrikte:

  • Väster
  • Innerstaden
  • Norr
  • Söder
  • Öster

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]