Kieti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kieti
Qytet
noform
Katedralja e Kietit
Stema_figura
Stema e Kietit
Flag of Chieti.svg
Flamuri i Kietit
Vendndodhja
Kieti is located in Itali
Kieti
Kieti

Koordinatat: 42°21′V 14°10′L / 42.350°V 14.167°L / 42.350; 14.167

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Abruco
Provinca Kieti
Kryetari i Bashkisë Umberto Di Primio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 55.58 km2
Lartësia 330 m (m.n.d.)
Popullsia 51,340 banorë
Dendësia 880 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 66100
Prefiksi 0871
Faqja Zyrtare www.comune.chieti.gov.it

Kieti është qytet dhe komunë në rajonin Abruco, Itali. Kieti shtrihet në një kreshtë përgjatë lumit Pescara, disa kilometra larg nga deti Adriatik dhe me malet Maiella dhe Gran Sasso në sfond.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kieti është një nga qytetet e lashta italiane. Sipas legjendës, qyteti u themelua nga heroi grek Akili dhe u emërtua në nder të nënës së tij Thetis. Ndërsa sipas Strabonit u themelua nga Arkadianët.

Pasi fisi luftarak Marrucini u mposhtë nga romakët, palët krijuan marrdhënie aleance. Gjatë kohës së Perandorisë popullsia e Kietit arriti në 60,000 banorë, por pas rrëzimit të pjesës perëndimore të saj, qyteti u shkatërrua nga gotët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]