Ängelholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Ängelholm
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Skåne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.83 km2
Popullsia 39.612 banorë
Dendësia 1.811 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 3196
Prefiksi +46 (431)
Faqja Zyrtare http://www.engelholm.se/

Ängelholm është zonë urbane në komunën e Ängelholmit në krahinën e Skånes. Ky qytet ka 39.612 banorë sipas vitit 2010.

Hekurudhat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti hekurudhor prej Malmö tek Göteborg shkon nëpërmjet zonave të ndryshme. Stacioni në Ängelholm është i dendur.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ängelholm ka shumë shkolla, gjimnaze. Pak më tej ndodhet një shkollë për drejtimin e punës.

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emma Andersson, këngëtare, kuzhiniere, modele
 • Gösta Carlsson, çiklist
 • Jörgen Elofsson, kompozitor
 • Roger Hansson, lojëtarë në hokej
 • Jill Johnson, këngëtar
 • Jörgen Jönsson, lojëtarë në hokej
 • Kenny Jönsson, lojëtarë në hokej
 • Christian von Koenigsegg,
 • Jarl Kulle]], aktorë, menaxher
 • Maria Rooth, lojëtarë në hokey
 • Anton Santesson, lojëtarë në hokej
 • Jenny Silver, këngëtar
 • Peter Wichers, kompozitor, producent
 • Rikard Nilsson kuzhinier
 • Malik Bendjelloul, regjisor

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në stinën e verës, qyteti është vend i turizmit. Plazhi ndodhet 6 kilometra jashtë qytetit. Në Ängelholm ka poashtu muze.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]