Hässleholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hässleholm
Qytet
Pamje nga qendra e qytetit
Pamje nga qendra e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej18.500
{{{postal_code_type}}}
281 XX
Faqja zyrtareUefaqja Zyrtare

Hässleholm është qytet në provincën Skåne, Suedi. Ndodhet rreth 87 kilometra larg Malmö.

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kyrkskolan, viti mësimor F-6, shkolla më e vjetër në Hässleholm.
  • T4-skolan, viti mësimor F-9, është shkollë e cila është e obligueshme nga klasa 1-9 poashtu është shkollë speciale e obliguar nga klasa 1-10; shkolla ka rreth 550 nxënës dhe përdoret për zgjedhje lokale.
  • Ljungdalaskolan, shkollë komunale F-6
  • Västerskolan, shkollë komunale F-9, u ndërtua më 1966
  • Grönängsskolan, shkollë komunale F-6
  • Linnéskolan, shkollë komunale 6-9
  • Läredaskolan, shkollë komunale F-9
  • Röinge skola F-6
  • Karl-Oskarskolan, shkollë F-6, 72 nxënës

Gjimnaz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]