Hässleholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hässleholm
Qytet
noform
Pamje nga qendra e qytetit
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Hässleholm is located in Suedia
Hässleholm
Hässleholm

Koordinatat: 56°10′V 13°46′L / 56.167°V 13.767°L / 56.167; 13.767

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Skåne
Qarku Qarku Skåne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,03 km2
Popullsia 18,500 banorë
Dendësia 1,357 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 281 XX
Prefiksi 0451
Faqja Zyrtare Uefaqja Zyrtare

Hässleholm është qytet në provincën Skåne, Suedi. Ndodhet rreth 87 kilometra larg Malmö.

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kyrkskolan, viti mësimor F-6, shkolla më e vjetër në Hässleholm.
  • T4-skolan, viti mësimor F-9, është shkollë e cila është e obligueshme nga klasa 1-9 poashtu është shkollë speciale e obliguar nga klasa 1-10; shkolla ka rreth 550 nxënës dhe përdoret për zgjedhje lokale.
  • Ljungdalaskolan, shkollë komunale F-6
  • Västerskolan, shkollë komunale F-9, u ndërtua më 1966
  • Grönängsskolan, shkollë komunale F-6
  • Linnéskolan, shkollë komunale 6-9
  • Läredaskolan, shkollë komunale F-9
  • Röinge skola F-6
  • Karl-Oskarskolan, shkollë F-6, 72 nxënës

Gjimnaz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]