Lund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lund
Skeda:Lund Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej120.000
{{{postal_code_type}}}
1281
Faqja zyrtarehttp://www.lund.se/

Lund është një qytet në krahinën e Skåne. Nga një total prej 119,015 banor. Ajo është selia e Komunës Lundit. Qyteti besohet të ketë qenë themeluar rreth vitit 990,-kur Skåne përkiste Danimarkë. Ajo shpejt u bë një qendër e madhe të krishterë të rajonit të Detit Baltik, në një kohë-kur zona ishte ende një zonë kufitare për të misionit të krishterë, dhe Brenda Skandinavi dhe Danimarka, sidomos nëpërmjet të Mesjetës. Nga 1103 ai ishte selia e një kryepeshkopi. Në qendër të qytetit qëndron Katedralja, e ndërtuar rreth 1090-1145.

Universiteti i Lundit, themeluar në vitin 1666, është sot një nga më të madhe Skandinavi Departamentit të Arsimit dhe Kërkimit.

Pak histroi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundit është nder qytetet më i vjetër në Suedi e sotme. Origjina Lund's janë të paqarta. Deri sa qyteti u mendohet të ketë qenë themeluar rreth 1020 nga Sweyn ose unë Forkbeard ose djalin e tij Canute e Madh të Danimarkës. Zona ishte partia hadithin e mbretërisë së Danimarkës. Por, zbulimet e fundit arkeologjike tregojnë thats zgjidhje e parë në rreth 990 Datë, ndoshta zhvendosjes së banorëve në Uppåkra. Zgjidhje Uppåkra daton në shekullin e parë para Krishtit dhe mbetjet e saj janë të pranishëm në vendin e fshatit të Uppåkra. Mbreti Sweyn I Forkbeard Moved Loda për vendndodhjen e saj dhuratë, një distance prej pesë kilometra diku. Vendndodhjen e re të Lundit, në një kodër dhe në të gjithë një ford, I dha vendin e ri Avantazhet e konsiderueshme mbrojtëse në Krahasimi me Uppåkra, ndodhet në pikën më të lartë të një fushë të madhe.

Qyteti ishte bërë një të parë në 1048 dhe e bashkuar me Dalby në 1060, dhe në 1103 u bë selia e kryepeshkopit të Kanadasë. Dioqeza e Dalby aty pranë ishte zhytur në 1066 Lund Katedralja ishte themeluar në mënyrë të ngjashme në ose menjëherë pas 1103 Në 1152, Kryedioqeza Norvegjisht e Nidaros ishte themeluar si një krahinë të veçantë të Kishës, të pavarur e Lundit. Në 1164 Suedisë "fituar një kryepeshkop të vetin, edhe pse ai ishte fillimisht në varësi të kryepeshkopit të Lundit. Ajo është ende, si Dioqeza e Lundit, një Dioqeza në Kishën e Suedisë.

Lund Katedralja Shkolla (Katedralja Shkolla) është themeluar në 1085 nga mbreti Danez. Kjo është shkolla e vjetër në Skandinavi dhe një nga më të vjetër në pjesën veriore të Evropës. Shumë njerëz të shquar ishin shkolluar atje, në mesin e tyre aktori Max von Sydow dhe Politikanët flera të rangut të lartë.

Në 1658, në vendin Skåne u lihen nga Danimarka në Suedi nga Traktati i Roskilde. Më 4 dhjetor 1676 Lund u mbrojt në Betejën e Lundit, një nga betejat më të përgjakshme luftuan në Skandinavi.

Universiteti i Lundit, themeluar në vitin 1666, është më e madhe të Suedisë, me 42,000 të plotë ose student me kohë të pjesshme, megjithëse shënim të gjithë jetojnë në Lund. Shifër përfshin Lund Institute of Technology, e cila është në diku në përmasa të pavarur të universitetit të vjetër. Jo më vonë se vitet 1940, Lund ishte një qytet relativisht i vogël me pak industri shkallë të gjerë, mbuluar vetëm rreth një e katërta e zonës aktuale urbane, dhe të dominuar nga katedrales dhe të universitetit. Që hadith, popullsia student Rritja e shpejtësisë për dymbëdhjetëfishtë; Shumë kompani industriale në Degët kimike, mjekësore ose elektronikë dhe, më shumë Brenda Menaxhimit të Informacionit, A themelimin setup në qytet, dhe popullsia e qytetit, arkitekturë dhe të energjisë janë transformuar.

Krahasuar me shumë qytete të tjera suedeze, zemra urbane e Lundit është ruajtur mirë. Një ligj lokal Kërkon gërmimet arkeologjike në bashkëpunim me çdo planifikuar të pronës në qendër të qytetit, për shkatërrim dhe rizhvillimit.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundi është e vendosur në të madhe të Qarkut të Suedisë bujqësore, në jugperëndim të Skåne, më pak se dhjetë kilometra nga bregdeti i Öresund. Nga maja e Hill Hans Sankt Ajo është e mundshme për të parë Kopenhagën, kryeqytetin e Danimarkës. Lundi gjendet në largsi rrugore të qendrave të mëdha si;

 • Lund – Malmö 15 km
 • Lund – Helsingborg 57 km
 • Lund – Halmstad 128 km
 • Lund – Kristianstad 80 km
 • Lund – Växjö 182 km
 • Lund – Karlskrona 190 km
 • Lund – Jönköping 265 km
 • Lund – Göteborg 260 km
 • Lund – Stockholm 605 km
 • Lund – Sundsvall 980 km
 • Lund – Kiruna 1840 km
 • Lund – Oslo 550 km
 • Lund – Hamburg 385 km
 • Lund – Berlin 480 km
 • Lund - Aeroporti i Köpenhages 50 km

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lund, si mbetje të Suedisë jugore, peng një klimë oqeanike. Pavarësisht vend SAJ veriore, klima është relativisht i butë në krahasim me vende të tjera në gjerësi të ngjashme, apo edhe diku tej në jug, kryesisht për shkak të afërsisë SAJ të detit. Për shkak të gjerësisë veriore SAJ, ngarkesës ditës po aq kohë sa 17 orë në mes i verës, dhe vetëm rreth 7 orë në mes i dimrit.

Verërat janë të ngrohtë dhe të këndshëm me rave mesatare tempera të lartë të 23 °C dhe prej rreth 14 °C, por temperaturat do Kalojne Ndonjëherë 28 °C dhe ngrohjes valët e rastit janë të zakonshme Gjatë sirenë. Dimri janë të ftohtë, me temperaturat e Ventures të qëndrueshme mes -1 në 3 °C.

Kultur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta kulturore në Lund karakterizuar shumicën e popullsisë studentore të mëdha në universitetin më të madh të vendit, i cili përfaqëson më shumë se një të tretën e popullsisë. E qytetit u zhvillua deri në 2009 për t'u bërë një nga kryeqytetet e kulturore të Evropës në 2014, por humbi në fund këtë vend për të Umeå.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundi është një qendrave të shquara për sportet e hendbollit përjashtim, ku ai ka dy klube në ligë të lartë: H43 dhe LUGI. Lundit është edhe "vendlindja e Hattrick online e futboll menagjerit. Lund ka një klub në Divizioni 1 i futbollit Suedez quajtur Lund BK. Lund priti ndeshje nga 2011 Kampionatit Botëror të Hendbollit.

Industri, biznes dhe hulumtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lund ka një traditë të gjatë të kërkimit dhe të sipërmarrjes në bizneset e të dy udhëheqës të botës ndërkombëtare dhe të reja. Disa hulumtime dhe kompanive të zhvillimit gjatë viteve ka zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin dhe Ideon Shkencë Park. Lund ka bërë përpjekje që të pozicionohet si një qendër për kërkime të reja dhe të industrisë. Neutron Evropian Spallation burim është vendosur të jetë ndërtuar në Lund.

Disa nga kompanitë më të mëdha në Lund, Tetra Pak, ST Ericsson, Sony Ericsson, Alfa Laval, Gambro, Astra Zeneca, Aksi AB dhe Biblioteka Service. Lundit është një qytet tipik universitetit ku i Universitetit Lund dhe Universiteti i Lundit Spitali përshkon aktivitet shumë në qytet. Ideon është veçanërisht e rëndësishme në të ardhmen e industrisë.

Shooping Një pjesë e rëndësishme e tregtisë në Lund ka qenë tradicionalisht - dhe është ende - në qendrën e qytetit. Një arsye është se ka forca të fuqishme për ruajtjen e tregtisë në të cilën politikanët komunës në këtë projekt, Lund City, pse krijimi i një qendre tregtare jashtë ishte e vështirë. E parë të vetme Lund's qendër tregtare planifikuar jashtë qendrës së qytetit, Nova Lund, u hap në shtator 2002 pas shumë diskutimeve, një zonë pak më të vjetër dhe më të vogla pazar ka ekzistuar që nga viti 1980, në veri të Nova rreth Mobilia. Qendrave të tjera tregtare, në të cilën klientët lundabor shumë të përfshijnë Center Syd në Löddekopinge dhe Burlöv Center në Arlöv. Makinë i shtrënguar dhe të shërbimeve të autobusëve dhe mungesa e hapësirave të parkimit në qendër, qiratë në rritje atje, dhe një delikate rrjet mesjetar rrugor, dhe konkurrencës nga Interneti komerciale lejon tregtinë qendër që nga vitet 1990 ka qenë gjithnjë e më vështirë për të konkurruar me qendrat tregtare jashtë grumbullim dhe në Malmö.

Ndryshim ka prekur edhe mallrat që lidhen me arsimin, kulturën dhe argëtimin. Gjatë 1960 dhe 90 të kishte dy të madh të gjithë-gjithë Lund, libërshitësit dhe një numër të muzikës dhe rekord dyqane. 2010 mbetet një librari të vetme me një gjerësi e varg përkatëse për secilën nga tregtarët e kishte në vitet 1970 (Akademia Librari, ish-Gleerups, me to janë një numër i shitësit specialitet të vogël dhe antikuar). Ky lojtar kryesor në industrinë e saj ka një diferencë të vogël. Në mënyrë të ngjashme, ka aktualisht pothuajse nuk ka firma me tregtarin kompjuter ose idem mbështetje në qendër të qytetit. Megjithatë, numri i kafeneve dhe dyqane në qendër është rritur ndjeshëm nga viti rreth 1990.

Universiteti i Lundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Lundit, të vendosura në Lund në krahinën e Skåne, Suedi, është një nga universitetet më prestigjioze të Evropës veriore dhe një nga institucionet më të mëdha Skandinavi për edukim dhe hulumtim, shpesh renditet në mesin e lartë në botë 100 universiteteve. Universiteti u themelua në vitin 1666 dhe është universiteti më i vjetër i dytë suedeze, por mund ndoshta gjurmë rrënjët e saj përsëri në 1438, kur një generale studium u themelua në Lund.

Universiteti i Lundit ka tetë fakultete, me kampe të tjera në qytetet e Malmö dhe Helsingborg, me 27.780 nxënës në më shumë se 274 programe të ndryshme dhe 2000 kurse të veçanta. Ajo i përket Lidhjes së Universiteteve Evropiane Kërkimit si dhe global Universitas 21 rrjetit.

Universitet tradicionalisht qendra në park Lundagård ngjitur me katedralen Lund, me departamentet e ndryshme përhapur në vende të ndryshme në qytet, por përqendruar kryesisht në një rrip që shtrihen në veri nga parku lidh në zonën e spitalit universitar dhe të vazhdueshme nga të periferisë verilindore të qytet, ku e gjen kampusit të madh të Fakultetit Teknik.

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë shekujve të 12 dhe 13,-kur qyteti ka qenë selia e Kryepeshkopit, Shumë kisha dhe manastire janë ndërtuar. Në kulmin e saj, Lundi kishte 27 kisha, por shumica e tyre u shkatërruan si rezultat i Reformimit në 1536 Disa ndërtesa mesjetare qëndrojnë, duke përfshirë Lund katedrales, Liberiet, restorant Kunjit dhe partia e Shkollës Katedrales. Inkuadrim Lëndë drusore është karakteristikë e shtëpive të ndërtuara deri në fund të shekullit të 19-të, për shembull në oborr Wickmanska.

Shumica e ndërtimit Qendrore në Lund, që daton nga fundi i shekullit 19,-kur e shtëpive të vogla u zëvendësuan me ato të shumë-katëshe. Ndërtesave të shquara ndërtuar gjatë kësaj periudhe përfshijnë bibliotekën e Universitetit (1902), Grand Hotel (1899) dhe Universitetit kryesore Ndertesa (1882).