Umeå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Umeå
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Västerbotten
Kryetari i Bashkisë Lennart Holmlund
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5253 km2
Popullsia 115,728 banorë
Dendësia 49.53 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 8372
Prefiksi +46 (90)
Faqja Zyrtare http://www.umea.se/

Umeå është një qytet në veri të Suedisë, dhe komunën Umeå dhe selia qarkun e Krahines Västerbotten dhe në universitet që nga viti 1965.

Umeå, qyteti i dymbëdhjetë Suedisë madh me mbi 77 000 banorë dhe është qyteti më i madh në këtë mënyrë Norrland's (komuna Umeå ka 115 728 banorë). Grumbullim është i zgjatur, me një distancë prej rreth 1 mil në mes të njësive bashkiake e jashtme Umedalen në veriperëndim dhe Tomtebo në juglindje, por edhe rrethet e madhe dele dyvjeçare në jug të lumit dhe Ersboda në pjesën veriore të qytetit. Umeå Qendra, e cila përbëhet nga 48 blloqe, kufizohet nga lumi Ume, Western Esplanade (E4/E12), Hekurudhave dhe Lindjen e Kishës Street. Si popullsia është rritur, megjithëse pjesë të rretheve në kufi Haga, në perëndim të qytetit dhe në lindje të qytetit kishte një karakter qendror. Brenda në qytet në vetvete është një pyll të tërë shpëtuan, City Liden, i cili ndër të tjera, rrugën e ndriçuar që ka qenë përdorur për të rregulluar kampionatet e skive. Përfundimisht, edhe Nydalasjön liqenit të rrethuar nga qyteti në rritje si qarkut Tomtebo në fund jugor të liqenit zgjerimin e planifikuar në lindje të liqenit (tani një zonë të pyllëzuar).

Umeå, shpesh i quajtur qyteti i Birches, është vendosur përballë lumit Ume, rreth 15 milje nga brigjet e Gjirit të Bothnia. Qyteti ishte në det, kur ajo u themelua në vitet 1600 këta e hershme, por lartësi e tokës do të thotë se ky nuk është rasti më. Në vend të kësaj, Holmsund shoqëri rritur deri në bregdet, dhe gjithashtu nuk ka port e jashtme Umeå's. Disa vjet më në fund të viteve 1980, u tregtuar si qytet i Umeå Suedi verior e kapitalit - një përcaktim që Sundsvall në fillim të vitit 2007 aplikuar për regjistrim si një markë.

Që nga viti 1980, Umeå gjithashtu gjithnjë e profilit të vetë si një qendër kulturore, dhe u emërua në shtator 2009 si Kulturës Evropiane 2014. Përveç një numri të festivaleve, është një nga përpjekjet kryesore Umeå's e Umeå vjetor përsëritura Kulturnatta, e cila tërheq rreth një e treta e popullsisë Umeå's.

Pas themelimit të universitetit në mes të viteve 1960, Umeå ka qenë një nga qytetet më të shpejtë të Suedisë në rritje, me një normë rritje vjetore prej rreth 1-1,5%, ose 1000 banorë të reja. Me universitet që nga mesi-00s nuk janë më në rritje kaq të shpejtë, rritja e popullsisë është ngadalësuar disi, por larg nga plotësisht. Ajo është ndërtuar rreth 800 banesave të reja çdo vit, kërkesa për apartamente janë shumë të mëdha, zonat qendrore të qytetit do të jetë i mbyllur dhe vendbanimet e reja do të shtohen në zonat e jashtme Umeå's. Xhamia më e veriut të Suedisë, xhami Umeå, e planifikuar që do të ndërtohet në Ålidhem.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit kanë qenë në lumë Umeå shumë të gjatë. Petroglyphs vjetër në afërsi të Umeå, në perëndim Norrfors një mil të qytetit, daton nga rreth 3000 pes, dhe në shumë vende ka edhe mbeturinat e vendbanimeve të njeriut dhe plantacione nga 1000-së.

Umeå herë të parë përmendet në shkrim në 1314, kur famulli Umeå është përmendur në Farm Gjashtë-vjeçar, një taksë kishës gjatësi, dhe kështu do të konsiderohet si pjesë e zonës së kishës. Në atë kohë qendra e rreth kishës ekzistuese kodrës ku ishte tregtare, port, dhe një kishë prej druri. Umeå (VMA) është përmendur edhe në Hälsinge Akti nga rreth 1320, e cila përcakton bågaskatt.

Gjatë 1400 u zhvendos suedezët gjithnjë e më shumë në zonën e Umeå funksionuar si një qendër për kolonizimin e Suedisë veriore. Kåddis dhuruar në vitet e Kryepeshkopit në 1324, dhe flakë të kuqe Konig mori mbi 1426 fshat Të gjitha të Umeå është dhënë si një fiefdom për Upplands Gjyqtari, kalorës Nils Gustafsson (dinasti Ross) në 1400, si dhe më vonë djali Erik tij Pukë (dinasti Ross) vendosi të qytetit nga kalaja Korsholm, dhe në 1482 ishte kryepeshkopi mbi Norrland, duke përfshirë Umeå, në çiflig. Vendi tregtarët ishin bujqit, të cilët gjithashtu tregtohen me të cilën ata dhënë banorët me nevojat si, kripë leshi, kërp kokërr, dhe prej liri. famulli Umeå kishte dy shitësit kombëtare në 1539, një në Degernäs dhe një nga Röbäck, dhe në 1549 pesëmbëdhjetë.

Umeå marrë kartën e saj të parë në dhjetor 1588 nga John III. Qyteti ishte në të njëjtin vend si qendër tregtare famullisë së, që është pesë kodër km në perëndim të qytetit të tanishëm, në rrjetin e komunikimit tashmë ekzistues. Umeå ishte tashmë një qendër për rrugë dhe lumë i lundrueshëm. Qyteti kishte një jetë të shkurtër, sepse lartësi e tokës kishte uppgrundats dhe anije të mëdha nuk mund të hyjnë në vend. Megjithatë, nuk ka më ndonjë vend në 1590 tregtarët Umeå famulli.

1621 Gustavus Adolphus dërgoi një delegacion nën Olof Bure në plan të qytetit përsëri. Për shkak të lartësi e tokës ishte një zonë gjysmë mil në lindje të qendrës ish, sa kohë që vendasit e vazhdueshme të quajtur Umeå Nënë. Për qytetin e ri u ble Sanda ngastër toke në Ytterhiske rreth një gjysmë mantal nga Anders Nilsson 1622, e cila u bë një qytetar të qytetit. e tokës urbane me kosto 600 dollarë në bakër.

Ndoshta kjo ishte Olof Bure, kush i ka kryer planin e qytetit. 22 qershor 1622 të lëshuar nga këshilli i kartës së përkohshme për qytetin e Umeå. Cityscape ishte tipike e kohës, me jo mjaft rrugë drejt rrjetit të rrugëve kryesore dhe drejtimin paralel me bregun e lumit. Sheshi ishte relativisht modeste dhe të ulët në pjesën perëndimore të qytetit. Ndoshta nuk është kryer ndonjë planet Bure, kështu shembullin e një rruge të tretë kryesore. Gjurmët e rrugën kryesore të qytetit Bure-së, Hall West Street, dhe vendndodhjen Town Hall Square.

1637 u bë Umeå, me 40 banorë, selia qarkun e Västerbotten, e cila shpërtheu nga Hälsingland-Grand. Të statutit përfundimtar ishte qyteti në 1646 nga Queen Christina, në të njëjtin vit si ndërtimi i kishës qytetit Umeå filloi. Nikodemi Tessin Plaku mori mbi planifikimin e qytetit për Bure. Ai e bëri qytetin më të formë drejtkëndëshe, dhe Kungsgatan ndoshta mund të gjurmohen në planet e tij urbane. Daniel Jonsson mykotik ishte kryetar i parë i qytetit. Ai mori rreth 1640, por mori autoritetin mbretëror deri 1648 Për të tërhequr fermerët për të bërë banorët e qytetit, ata ishin të përfshirë edhe gjashtë frihetsår.

Zona komerciale e qytetit ishte e kufizuar për të famullisë e tyre dhe Bygdeå dhe Lövånger ndërsa famulli të ngjitur e Skellefteå dhe Piteå Burträsk shkoi në statutin e saj që e kanë marrë qytetin në vitin e parë. Nordmalingsfjärden u lejua tregtare në 1634, por të përbashkët me rërë. Kur Livonia u Suedisht (suedisht Livonia) në 1721, u Umeå edhe me Riga dhe zbavitje.

Suedia ishte në hyrje të Vitet 1700 në luftë me Rusinë dhe trupave ruse djegur të gjithë qytetin, përveç një kishë 20 shtator 1714, pasi që trupat suedeze, Guvernatorit të Përgjithshëm dhe Anders Eric Ramsay, të braktisur qytetin. Rusët kapi edhe anijet tregtare ne portin me ngarkesat e tyre. Në dimër të 1718 shkatërroi Umeå tri herë nga rusët. Rusët arritën në pastaj të djegur të qytetit poshtë rindërtuar 22 maj 1720. Rusët djegur 8 qershor 1721 strehim të përkohshëm të qenë siç është përcaktuar. Atë vit, ka jetuar 218 njerëz në qytet. Qytetin e përsëritur veten përsëri dhe Karl Lineus përshkroi qytetin në 1734 me fjalët "Umeå, një qytet i vogël që ende Wahl eij riparuar vetë pas dëmeve që pësoi nga zjarri armik, kur u bë afbränd totalitar.". Guvernatorëve Jakobi Grundel dhe Gabriel Gabrielsson Gyllengrip dukej e fuqishme të shpejt rindërtimin e qytetit, dhe në 1751 kishte 705 banorë Umeå. Qyteti u rindërtua pas planeve të qytetit të vjetër, por mori një rrugë pak më shumë. 1764 krijoi spitalin e pare e Epërme Norrland në Umeå, aktuale Main Street 28C. Në 1780 u vendos që shtëpitë në qytet, e cila është ndërtuar nga druri, janë pikturuar të kuqe dhe se ata do të numërohen.

Kërkesë e Gjirit të tregtisë u hoq në 1756 dhe qyteti ishte një e drejtë element kryesor qytet të përbashkët me pjesën tjetër të Västerbotten 1766 Qyteti kryesor ishte vendosur në Ratan. port Umeå filloi të tregtisë me vendet e huaja, dhe nuk kishte për të shkuar në ndërmjetës në Gävle dhe Stokholm.

1771 kishte vetëm dy stalla në raundin e vitit të qytetit. shitjes Shumica qenë në tregjet në qytet, Nordmalingsfjärden, Bygdeå, Lövånger, Burträsk dhe në Lapland. Në këto tregje, bleu keshtjellat e furnizime të tilla si bordet, peshk, lëkurat e ketrat, kastor, ariu, gëzof vidre, Wolverine dhelpra, dhe herminë, dhe djersë nga vulat. Këto produkte, dhe hekur nga Roberts dhe Olofsfors, tregtarët shiten në.

Të 836 banorët e qytetit në 1771 kishte 88 burgher. E këtyre të fundit, 38 ishin tregtarët, artizanët dhe 24 26 peshkatarët. 110 ngastra u pushtuan, dhe qyteti fituar vendin vazhdimisht në drejtim të lindjes për të zgjeruar.

Umeå ishte një skenë qendrore të Luftës së Finlandës, 1809 Në mars 1809 Umeå kapur nga trupat ruse, por trupat ruse u detyruan të lënë pas qytetin vetëm disa ditët e rrethimit për shkak të një bisedimeve të paqes e ardhshme. Në fund të majit rysarna sulmuan përsëri, dhe të Përgjithshëm suedez Carl von Georg Döbeln evakuuar të qytetit, e cila u pushtua nga trupat ruse 1 qershor. Rusët pushtuan qytetin derisa të Përgjithshëm rus Nikolai Kamensky u detyrua të tërhiqej në Ratan 20 gusht. Në lidhje me ardhjen e rusët 'e epidemive të rënda shpërtheu, duke përfshirë dizenteria dhe tifoja, dhe shumë vdiqën si rezultat i kësaj.

1843, vit që 'Association (më vonë botuese suedeze' Suedisht Publishers Association) u formua, por Komisioni i parë Umeå qarkut të librari, dhe në 1861 përfundoi një burgu të ri qarkut.

Shipyards karakterizuar qytetin nga vitet 1800. Në dele dyvjeçare u tri linja, dhe kjo ishte një aktivitet i madh deri steamboats rrëzua anijeve me vela. 1860-1863 ishte ndërtuar urën e vjetër mbi lumin, dhe për të njëjtën kohë krijoi park Döbeln. Sawmills Disa janë ndërtuar në periferi Umeå dhe herë e mirë e pronarëve të pasur. Një gjurmë e mirë që është oborr Moritska.

Johan Nordqvist ndërtuar Gjykata e Apelit në 1884 - ndërtimi i shpëtuan zjarrit - ishte projektuar në fillim për të akomoduar persona brenda nderon seminar udhë, e cila është themeluar në vitin 1876 Një shtëpi e një amator Cederberg arkitekt Axel, Gjalpë Ash, është i ruajtur mirë, dhe një pjesë e von revistës Ahnska.

1902 arriti në rrugën trungu hekurudhore në Umeå. Lartësi të mprehtë e tokës do të thotë se Umeå urbane tani është pak më shumë se një milion nga deti. qytetin Umeå u detyrua për të ndërtuar një port të jashtme në Holmsund 1920 Në Nordmalingsfjärden ishte një aeroport, i cili në vitin 1961 u transferua në Alvik jashtë dele dyvjeçare, Umeå Aeroportit. 1949 Tegsbron përuroi të E4 dhe dje E12. Vitin e fundit të mijëvjeçarit filloi Bothnia.

Në fund të viteve 1950, u dha universiteti i parë në Suedi Umeå veriore. Umeå popullsia u rrit nga 1000 njerëz në vit me "ulet" në vitet 1980 dhe 1990. Më 1 janar 1965 arritën Umeå komunë rurale (Hill dhe dele dyvjeçare) në Umeå qytet, i cili në këtë mënyrë kishte 47 000 banorë. Ndërsa ish-komunat rurale Holmsund, Hörnefors, Savar dhe Holmön u bë pjesë e Umeå 1974 Komunës. Si rezultat i rritjes së popullsisë të mprehtë këto sasi janë ndërtuar zonat e banuara me një ritëm të shpejtë, e cila Ålidhem, Mariehemsvägen, Ersboda, Umedalen dhe Tomtebo është më i madh.

Ata themeluan disa kompani në industrinë e prodhimit gjatë viteve 1900. Hilding Carlsson Inxhinieri Workshop projektuar railcar e parë e Suedisë në 1933, dhe ishte një udhëheqës në fushën e tij. Volvo kamionë në dele dyvjeçare ka origjinën e vet në një-marrje kabinetit, drejtuar nga Nystrom shpikës Gosta, i cili gjithashtu themeloi Nystrom Veriut Patenta. Komatsu Forest është themeluar në vitin 1961 Umeå Fabrika në Gimonäs dhe mulli groundwood në Sofiehem ishin punëdhënësit të mëdha dhe të zhvillimit urban në ndikuar një drejtim drejt lindjes. Ndërtimin e fabrikë të madhe në Strömpilen është një relike nga koha.

Qyteti shumë i brendshëm shkuan nëpër disa ndryshime në 1900, pjesërisht nëpërmjet ndërtimit të dyqane të mëdha (tempo, tanishëm John Lewis, dhe Domus, aktual-MVG mall), pjesërisht nëpërmjet ndërtimit të Vasaplan në vitin 1980, ku biblioteka komunale, sallë e komunitetit dhe qendrat disa janë ndërtuar, me të cilat qyteti erdhi për të lëvizur.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]