Jump to content

Universiteti Umeå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Umeå University Campus
Norra skenet
Map of Umeå University, from OpenStreetMap.

Universiteti i Umeas ka katër fakultete dhe nëntë kapmuse, me kapmuset shtesë në qytetin e Skellefteå dhe të Örnsköldsvik. Numri i përgjithshëm i studentëve i renditur në 50 programe të ndryshme studimi dhe 800 kurse të ndara arrin në 36,000.

Sot Universiteti ka katër fakultete, të listuara në bazë të rendit alfabetik:

 • Fakulteti i Artit
 • Fakulteti i Mjekësisë
 • Fakulteti i Shkencës dhe Teknologjisë
 • Fakulteti i Shkencave Shoqërore

Universiteti i Umeas ka nëntë kampuse, të listuara në bazë të rendit alfabetik:

 • Instituti i Dizajnit - është një kolegj brenda Fakultetit të Shkencës dhe Tekonologjisë në Universitetin e Umeas. Instituti u hap në vitin 1989 dhe është projektuar dhe i pajisur vetëm për mësime të dizajnit idustrial. Instituti i Dizajnit është i njohur rreth botës për standardet e larta akademike. është e vemtja shkollë suedeze në top 60-shën e Businessëeek për shkollat e dizajnit në botë. Programi ofron diplomë master në Dizajnin e Transportit dhe Dizajnin Industrial të Avancuar.
 • Instituti i Teknologjisë - është pjesë e Fakultetit të Shkencës dhe Teknologjisë në Universitetin e Umeas. Instituti ofron një rang të gjerë të programeve për studim, disa nga të cilat nuk gjenden në pjesët e tjera të Suedisë. Hulumtimi në inxhinieri gradualisht po rritet. Fakulteti tradicionalisht ka pozitë të fortë në shkencat natyrore nga një bazë mbi të cilën ndërtohet kërkimi i teknologjisë së re. Instituti është anëtar i CDIO-së.
 • Shkolla e Arkitekturës - u hap të vjeshtë të vitit 2009 dhe do të rritet për tu bërë laborator ndërkombëtar i zhvillimeve arkitekturore, duke ndjekur arsimin në nivele të ndryshme si në hulumtim. Umea do të marr 250 ulëse në programin arkitekuror 5-vjeçar.
 • Shkolla e Biznesit dhe Eknomisë - e njohur si USBE ka rreth 2,000 studentë. Shkolla ofron programe Bachelor, katër programe universitare (Civilekonomprogram), shtatë programe master (përfshirë Erasmus Mundus Master në programin e menaxhimit strategjik të projektit) dhe programet doktoruese. Atmosfera ndërkombëtare është e rëndësishme për shkollën dhe ajo ofron një program universitar (International Business program) dhe të gjitha programet master she doktorale në anglisht.
 • Shkolla e Edukimit - e njohur ndryshe si USE, u përurua në janar të vitit 2009 për ta zëvendësuar ish Fakultetin për Edukimin e Mësimëdhënësve.
 • Shkolla e Arteve të Bukura - filloi në vitin 1987 në një ish-fabrikë afër lumit Umealven. Çdo vit 12 studentë të rinj pranohen në këtë shkollë. Gjithsej 60 njerëz janë duke studiuar në këtë Akademi.
 • Qendra e Shkencave Sportive
 • Shkolla e Universitetit të Umeås për Restorant dhe Artin e Gatimit


Spitali Universitar i Umeas

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Spitali Universitar i Umeas ( "Norrlands Universitetssjukhus", "NUS" ) është spitali kryesor dhe qendra hulumtuese për kujdesin mjekësor dhe mjekësinë në Suedinë veriore. është një nga shtatë shkolla për mjekësi në Suedi.

Academic Ranking of World Universities (2012), universiteti u vlerësua mes vendeve 201 - 300 nga gjithë universitetet e botës[2] dhe në të njëjtën kohë nga QS World University Rankings u vlerësua i 297-ti në gjithë botën.[3]Times Higher Education World University Rankings 2012/2013 Universiteti i Umeas u vlerësua mes 251 dhe 275 nga gjithë universitetet e globit. [4]

Ish-nxënësit e famshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ronny Ambjörnsson, ish profesor i Historisë së Shkencave dhe Ideve (1981–2001)
 • Linda Bergkvist, artiste digjital në HUMlab
 • Tomas Blomqvist, Profesor në Menagjement
 • Jan Bodin, profesor në Marketing
 • Mathias Dahlgren, Profesor në Umeå University School of Restaurant and Culinary Arts
 • Claes-Christian Elert
 • Gunnar Eriksson, ish profesor i Historisë së Shkencave dhe Ideve (1970–1981)
 • Henrik Grönberg
 • Kristo Ivanov Profesor emeritus of Informatics (1984–2002)
 • Lars Lindbergh, Dekan në USBE (2007–)
 • Karl-Gustaf Löfgren, Profesor në Economi, anëtar i Royal Swedish Academy of Sciences
 • Agneta Marell, ish-dekan në USBE (2004–2007)
 • Stellan Nilsson, Profesor në Statistika Financiare, Auditim dhe Analiza Financiare
 • Tõnu Puu, Profesor i Ekonomisë
 • Marcus Samuelsson, Profesor në Umeå University School of Restaurant and Culinary Arts
 • Lennart Stenflo, Profesor i fizikës
 • Mike Stott
 • Håkan Wiberg
 • Sverker Sörlin, Profesor
 • Christian Altmann, Tutor në Dizajn Grafik dhe Tipografi

Doktorët e nderit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Centres at Umeå University website". Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 9 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "ARWU World University Rankings 2012". Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2013. Marrë më 11 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "QS World University Rankings 2012 (overall)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Times Higher Education World University Rankings". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]