Margot Wallström

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Margot Wallström
Margot Wahlstrom Sveriges EU-kommissionar.jpg
Ministre e Punëve të Jashtme
Në zyrë
3 teot 2014 – Në detyrë
PasardhësiCarl Bildt
Zv.President i Komisionit Evropian
Në zyrë
22 nëntor 2004 – 9 shkurt 2010
PasardhësiLoyola de Palacio
Pasuar ngaCatherine Ashton
Të dhënat vetjake
Lindur më28 shtator 1954
Skellefteå, Suedi
Partia politikePartia Demokratike Socialiste
BashkëshortiHåkan Wallström
Fëmijët2
Signature

Margot Elisabeth Wallström (lindi më 28 shtator 1954)[1] është ministre i punëve të jashtme dhe zëvendëse e kryeministrit që nga 3 tetori 2014.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2014–në detyrë Ministre e Punëve të Jashtme
  • 2010–2014 Përfaqësuese Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm mbi dhunën seksuale në konflikt
  • 2004–2010 Zëvendësja e parë e Presidentit i Komisionit Evropian për marrëdhëniet institucionale dhe strategji komunikimi
  • 1999–2004 Anëtare e Komisionit Evropian për mjedis
  • 1996–1998 Ministre për Çështje Sociale
  • 1994–1996 Ministre e Kulturës
  • 1979–1985 Anëtare e Parlamentit

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Margot është e martuar me Håkan Wallström që nga viti 1984 dhe kanë dy djem. Ata jetojnë në Stokholm dhe Värmland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]