Västerbotten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Västerbotten
Official seal of Västerbotten
Location of Västerbotten
Population
 • Total262.362

Västerbotten është provincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet me Ångermanland, Lapland dhe Norrbotten.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Västerbotten u nda në distrikte.

Qytete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendër banimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mali më i madh: Åmliden (550 metra)
  • Liqeni më i madh: Bygdeträsket

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]