Lapland (Suedi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lapland
Stema Lapland
Location of Lapland
VendiSuedia Suedia
KrahinaNorrland
QarqetQarku Västerbotten
Qarku Norrbotten
Qarku Jämtland
Sipërfaqja
 • Gjithsej109.702 km2 (42.356 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej88.951
 • Dendësia0,33/km2 (2,2/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiMeänkieli
Kultura
 • LuljaMjedra e malit
 • KafshaDhelpra arktike, Lynx, Renë
 • ZoguBluethroat
 • PeshkuSalvelinus
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Lapland, e njohur me emrin suedez Lappland (Samishtja veriore: Sápmi, Finlandisht: Lappi) është provincë në veri të Suedisë. Kufizohet në perëndim me Norvegjinë, në verilindje me Finlandën, në lindje me Norrbotten, në juglindje me Västerbotten dhe në jug me Ångermanland dhe Jämtland.

Lapland përbën rreth një të katërtën e sipërfaqes së Suedisë dhe është gjithashtu provinca më e madhe e Suedisë. Provinca është e ndarë midis qarqeve Västerbotten dhe Norrbotten, me përjashtim të një pjese të vogël në jugperëndim që është pjesë e Qarkut Jämtland. Shumë shkrimtarë, piktorë dhe artistë janë frymëzuar nga Lapland, përfshirë Ernst Didring. Lapland është gjithashtu emri i një krahine finlandeze, e cila fillimisht përbëhej nga pjesa e Laplandës që përfundoi në Finlandë pas paqes së Fredrikshamn në vitin 1809.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat e Suedisë tradicionale nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete kulturore dhe historike. Administrativisht, Lappland përbën pjesën perëndimore të dy qarqeve të Suedisë, Qarku Norrbotten në veri dhe Qarku Västerbotten në jug. Ndryshe nga shumica e zonave të tjera të Suedisë, ka më shumë një identifikim me "qarqet" sesa me "provincat". Kështu, shumica e njerëzve në këto qarqe i referohen të gjithë qarkut, duke përfshirë zonat në Lapland, kur thonë 'Norrbotten' ose 'Västerbotten'.

Qytetarët me prejardhje Sami kanë të drejtë të kandidojnë dhe të votojnë në zgjedhjet për Parlamentin Sámi, që është rasti me samët kudo në Suedi. Gjuha sami ka një status zyrtar të pakicës në Komuna Kiruna, Komuna e Gällivare, Komuna Jokkmokk dhe Komuna Arjeplog.

Komunat e mëposhtme kanë selitë në Lapland:

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vendosur në Suedi, Lapland është e njohur për përmbajtjen e Rezervatit Natyror Vindelfjällen, një nga rezervatet më të mëdha natyrore në Suedi. Pjesë të tjera të Laplandës janë emëruar një Vend i Trashëgimisë Botërore i UNESCO-s, zona e Laponisë dhe provinca përmban disa nga parqe kombëtare më të vjetra dhe më spektakolare të Evropës veriore.

Parqe kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lappland ka klimë polare. Në stinën e dimrit, temperatura mund të ulet deri nën -40 °C, por temperatura e mesme në janar është −10 dhe −15 °C. Në verë, Lapland pavarësisht vendndodhjes së saj të veriut ka motin mjaft të ngrohtë me deri në 25-30 gradë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-26.