Jump to content

Ångermanland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ångermanland
Stema Ångermanland
Location of Ångermanland
VendiSuedia Suedia
KrahinaNorrland
QarqetQarku Västernorrland
Qarku Jämtland
Qarku Västerbotten
Sipërfaqja
 • Gjithsej19.507 km2 (7.532 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2019)[1]
 • Gjithsej130 923
Grup etnik
 • GjuhaSuedisht (Suedishtja veriore)
Kultura
 • LuljaHeartsease
 • KafshaBeaver
 • PeshkuLavaret
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Ångermanland është provincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet me Lapland të Suedisë, Västerbotten, Medelpad dhe Jämtland.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat tradicionale të Suedisë, megjithëse mbeten të rëndësishme kulturalisht dhe historikisht, nuk shërbejnë më si entitete administrative apo politike. Zemrat e Ångermanland shtrihen në qarkun e sotëm Västernorrland, me pjesën e mbetur të provincës tradicionale që tani është pjesë e qarqeve Västerbotten dhe Jämtland.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ångermanland është provinca e gjashtë më e madhe në Suedi me një sipërfaqe e cila është rreth 19,800 km² dhe rreth 1,000 km² është me ujë.

Natyra e pjesës perëndimore të Ångermanland ndikohet shumë nga prania e lumit Ångerman. Edhe pse tokat e provincës në përgjithësi janë shumë djerrë për kultivim, ka bujqësi të punueshme në zonat ngjitur me lumenjtë - në veçanti lumin Ångerman.

Bregdeti i Angermanland është malor dhe përmban një arkipelag të gjerë me shumë ishuj të pjerrët, gjire të thella dhe fjorde - mes tyre gryka e lumit Ångerman. Në përgjithësi, peizazhi konsiderohet piktoresk, veçanërisht në rajonin e pyllëzuar të dendur Ådalen rreth lumit Ångerman. Peizazhi është i larmishëm, me lugina, shkëmbinj dhe moçalje.

Qyteti më i madh sot është Örnsköldsvik, në bregdet, me rreth 33,000 banorë. Pasohet nga Härnösand me 18,000.

Zonat urbane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e mëposhtme kishte më shumë se 10000 banorë:[2]

 1. Örnsköldsvik, &0000000000028991.00000028.991
 2. Härnösand, &0000000000017556.00000017.556

Zonat urbane me më shumë se 1000 banorë:[2]

 1. Sollefteå, &0000000000008562.0000008.562
 2. Kramfors, &0000000000005990.0000005.990
 3. Nordmaling, &0000000000002546.0000002.546
 4. Bollstabruk, &0000000000001871.0000001.871
 5. Bjästa, &0000000000001808.0000001.808
 6. Husum, &0000000000001647.0000001.647
 7. Långsele, &0000000000001584.0000001.584
 8. Köpmanholmen, &0000000000001237.0000001.237
 9. Bredbyn

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2019" (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2020.
 2. ^ a b SCB; Statistiska meddelanden, Tätorter 2010 Folkmängd 31 december 2010. Läst 8 augusti 2011.