Ångermanland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ångermanland
Stema zyrtare e Ångermanland
Location of Ångermanland
Popullsia
 • Gjithsej130.991

Ångermanland është provincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet me Lapland të Suedisë, Västerbotten, Medelpad dhe Jämtland.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ångermanland është provinca e gjashtë më e madhe në Suedi me një sipërfaqe e cila është rreth 19,800 km² dhe rreth 1,000 km² është me ujë.

Qyteti më i madh është Örnsköldsvik me 28,991 banorë.

Zonat urbane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e mëposhtme kishte më shumë se 10000 banorë:[1]

 1. Örnsköldsvik, &0000000000028991.00000028.991
 2. Härnösand, &0000000000017556.00000017.556

Zonat urbane me më shumë se 1000 banorë:[1]

 1. Sollefteå, &0000000000008562.0000008.562
 2. Kramfors, &0000000000005990.0000005.990
 3. Nordmaling, &0000000000002546.0000002.546
 4. Bollstabruk, &0000000000001871.0000001.871
 5. Bjästa, &0000000000001808.0000001.808
 6. Husum, &0000000000001647.0000001.647
 7. Långsele, &0000000000001584.0000001.584
 8. Köpmanholmen, &0000000000001237.0000001.237
 9. Bredbyn

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b SCB; Statistiska meddelanden, Tätorter 2010 Folkmängd 31 december 2010. Läst 8 augusti 2011.