Jump to content

Härnösand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Härnösand
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej24.608
{{{postal_code_type}}}
2280
Faqja zyrtarehttp://www.Harnosand.se/

Härnösand është një qytet në krahinën VästernorrlandSuedisë. Qyteti i ka 19.000 banorë.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Härnösand u themelua në vitin 1585 nga John III. Të qytetit është ndërtuar në kontinent dhe ishujt Härnön, Lindja Island, Kronholmen dhe Bockholmen, dy të fundit kanë bashkuar të gjatë me kontinent. Në 1300 ishte famulli Härnön vet (Parochiae Hernö) dhe është përmendur në 1374 në lidhje me një vizitë peshkopale në të cilën procesion ndaluar në një port me emrin Hernösundh. Prefiksi Emri është ardhur në një fjalë, Harn, në lidhje me tru / kokë që do të vijnë në kodrat e ishullit në det. Një tjetër interpretim pohon se emri i referohet në mal Vårdkasen, të cilat do të kujtojnë maja e kokës. [4]. Sipas një propozim i tretë merr emrin e Freya perëndeshë, e të cilit është nofkë tjetër në kapacitetin e saj si mbrojtës i liri.

Härnösand ka qenë prej kohësh një qendër administrative të Västernorrland. 1645 Härnösand u bë në qytetin e qarkut, ku Qarkut Härnösand, e përbërë nga Jämtland, Medelpad dhe Angermanland. Qyteti ka qenë selia e qarkut që nga viti 1654, pavarësisht nga periudha 1762-1778. Rajonale Arkiva në Härnösand filloi operacionet në 1935 dhe ka më të madh arkivat provinciale rrethe, duke mbuluar gjithë Suedi veriore me përjashtim të Jämtland.

Gjatë 1800, qyteti mbarë falë, anijeve ndërtimin e anijeve dhe bankar. 1827 themeloi një bankë e kursimeve, dhe në 1849 është marrë nga një bankë komerciale. Härnösand u bë i pari në Evropë me dritat e rrugës elektrike në 1885, dhe në 1890 vizitoi qytetin, duke përfshirë gjerman Wilhelm II perandorit dhe tailändske King Chulalongkorn.

Godina kryesore e qytetit vazhdoi deri në 1900 shtëpitë prej druri të ndërtuara pas rusisht Brandenburg 1721 Në kohët e fundit, shumë shtëpi të vjetra shqyer poshtë për të bërë rrugën për ndërtesa të mëdha betoni. 1990 ishte shkatërruar në mes ndërtesave 1700 Holmen's. Në ditët e sotme ka vetëm pak blloqe nga 1700 - dhe 1800-së. Këto blloqe janë kryesisht të qarkut Östanbäck, një lagje në mes të Kishës së Veriut Street dhe Main Street, një oborr me piceri port tjetër Westman's Härnö në Bergsgatan, ndërtesat në Long Street dhe një shtëpi pak më shumë në vende të ndryshme të përhapur. Shumica e shtëpive janë të shënuara dhe të mbrojtura monument, por ata ishin më të gjatë të viteve 1900 demoluar gati. Härnösand tani është e rrallë në Suedi që nga disa qytete suedeze kanë lagjeve me shtëpi kaq e paprekur dhe e shtëpive prej druri nga 1700 - dhe 1800-së. Në fund të 1800s dhe fillim të viteve 1900 ishte shtëpi edhe më të mëdha guri së bashku Nybrogatan dhe tregtare Street dhe përgjatë Urës të anijes. Disa prej këtyre kanë qenë edhe kërcënuar prishjen. Disa janë zhdukur, por shumica janë ende atje sot.

Härnösand autor Lubbe Nordstrom qytetin e tij të quajtur "Öbacka '. Rrugë pak në Jug Nygränd Östanbäck është riemëruar pas tij.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Härnösand është shënuar nga sektori publik dhe një jetë të pasur industriale rreth të anijeve dhe detar, industritë pyjore dhe punëtori mekanike. Gjatë viteve, megjithatë, sektori publik është marrë gjithnjë e më shumë, dhe numri i vendeve prodhuese ka rënë që nga viti 1970.

Për industritë e mbyllura janë Kronholm anijeve dhe anijeve të reja, Hernösand avulli Sharra AB, inxhinieri Hernösand mekanike AB, Hernö Birraria AB, monopolin e duhanit, HAGRAF (fabrika graphite), ASEA punon Härnö (fabrika kamion), fabrika e Torsvik bordit dhe fabrika Utansjö tul se ishte pjesë e Rottneros Group. Sot, ndër të tjera EdmoLift, Logosol, Idus AB, AB Ymex, Absolicon diellore Concentrator AB dhe Öbako e cila është në pronësi në nivel lokal.

Në mesin e punëdhënësve publike përfshijnë përveç në mes të Suedisë University, bordi i qarkut administrativ, tabelë dhe të veçanta për arsim, ndër të tjera FAQE dhe Sprovues të Administratës. Ky i fundit ndërton një nga institucionet më të mëdha me kapacitet për 200 të burgosur në zonën Saltvik. Institucion Saltvik e cila është aktualisht në ndërtim do të jetë një nga institucionet më të sigurta në klasifikimin A. Ajo zëvendëson zyrën e Härnösand, një institucion të vjetër nga 1862, i cili mund të strehojë 74 të burgosur.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murberget Västernorrland Muzeu përbëhet nga një muze të rregullt dhe një muze në natyrë që merret me jetën në Veri qendrore gjatë viteve 1900 dhe në fillim të viteve 1800. Ajo është e dytë më e madhe e ajrit dhe muze të hapur zona është mes i verës festohet tradicionale me disa aktivitete. muze u krijua nga Theodore Hellman, i cili për dekada mbledhjen e të dy ndërtesave dhe objekteve që kanë lidhje me Norrland qendrore.

Sambiblioteket, e cila u hap në vitin 2000, është biblioteka komunale, bibliotekat e qarkut dhe bibliotekave universitare. Ai u emërua Biblioteka e Vitit 2000 Vendet e bibliotekës Härnösand vjetër është e vendosur që nga viti 1998, Technichus seminar eksperimentale.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]