Jump to content

Norrbotten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Norrbotten
Stema Norrbotten
Location of Norrbotten
VendiSuedia Suedia
KrahinaSvealand
QarqetQarku Norrbotten
Sipërfaqja
 • Gjithsej26.671 km2 (10.298 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej196.059
 • Dendësia51/km2 (130/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
Kultura
 • LuljaMjedra arkitike
 • KafshaSiberian jay
 • Zogu
 • PeshkuVendase
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Norrbotten është pronvincë (landskap) në veri të Suedisë. Kufizohet në jug me Västerbotten, në perëndim me Lapland të Suedisë dhe në lindje me Finlandën.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Në këtë rast, megjithatë, qarku është më i vjetër se provinca. Kur u formua kufiri i ri kombëtar për Dukatin e Madh Rus të Finlandës, provinca Västerbotten u nda në dysh dhe formoi komunat Kolari, Muonio, Pello, Tornio, dhe Ylitornio. Sidoqoftë, Västerbotten finlandez nuk njihet mjaftueshëm si provinca e tij historike, kështu që zakonisht bashkohet në vend të kësaj me Österbotten, megjithatë duke lënë jashtë Muonio në Laponia. Qarqet më veriore të Suedisë u krijuan në vitin 1810, i përbërë nga pjesët veriore të Lappland dhe Västerbotten. Pas kësaj, Västerbotten veriore ka evoluar gradualisht si një provincë më vete.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë mesjetës, zona ishte e populluar pak nga samët, të cilët jetonin në gjueti, peshkim dhe tufë renë. Nga mesjeta e tutje, mbretërit suedezë u përpoqën shumë për të kolonizuar dhe kristianizuar zonën. Kolonët nga gjysma e atëhershme lindore e Suedisë, Finlanda – më të rëndësishmit prej të cilëve njiheshin si Birkarlët ~ kontrollonin tregtinë dhe madje edhe taksimin e zonës gjatë në shekullin e 16-të.[2] Një shenjë e rëndësishme e kontrollit suedez ishte kisha e madhe prej guri Nederluleå e vitit 1492. Ende sot, minoritetet finlandeze dhe sami jetojnë në Norrbotten dhe ata kanë ruajtur kulturën dhe gjuhën e tyre.

Historikisht, Västerbotten ishte emërtimi për Suedinë veriore, së bashku me zonat Lappland. Botnia Lindore ose Österbotten ishte në anën finlandeze.

Norrbotten ishte bërë gradualisht sinonim i zonës që më parë quhej Västerbotten veriore. Filloi të zhvillohet si një krahinë më vete. Gjatë shekullit të 20-të ajo mori të gjitha simbolet (kafshët, lulet etj.) të cilat u janë caktuar provincave të tjera të Suedisë. Por kishte ende njëfarë rezistence ndaj idesë që Norrbotten të ishte një provincë.

Stema simbolizon katër lumenjtë e mëdhenj në Norrbotten që derdhen në Gjirin e Botnisë: lumi Torne, lumi Kalix, lumi Lule dhe lumi Pite.

Vera mund të sjellë temperatura çuditërisht të ngrohta për gjerësi të tilla gjeografike veriore dhe Norrbotten mban rekordin e temperaturës së lartë të të gjitha kohërave për të gjithë Norrlandin në 37 °C.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonat urbane më të mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e mëposhtme kishte më shumë se 10 000 banorë, në bazë të kufirit urban përtej 31 dhjetor 2010:

 1. Luleå, &0000000000046607.00000046.607
 2. Piteå, &0000000000022913.00000022.913
 3. Boden, &0000000000018277.00000018.277

Zonat urbane me më shumë se 1000 banorë, 31 dhjetor 2010:

 1. Kalix, &0000000000007312.0000007.312
 2. Älvsbyn, &0000000000004967.0000004.967
 3. Gammelstaden, &0000000000004960.0000004.960
 4. Haparanda, &0000000000004856.0000004.856
 5. Bergnäset, &0000000000003648.0000003.648
 6. Sävast, &0000000000003148.0000003.148
 7. Södra Sunderbyn, &0000000000002977.0000002.977
 8. Bergsviken, &0000000000002283.0000002.283
 9. Pajala, &0000000000001958.0000001.958
 10. Övertorneå, &0000000000001918.0000001.918
 11. Råneå, &0000000000001912.0000001.912
 12. Rosvik, &0000000000001735.0000001.735
 13. Marielund, &0000000000001726.0000001.726
 14. Norrfjärden,, &0000000000001362.0000001.362
 15. Hortlax, &0000000000001248.0000001.248
 16. Roknäs, &0000000000001238.0000001.238
 17. Töre, &0000000000001146.0000001.146
 18. Rolfs, &0000000000001116.0000001.116

Zonat tjerë:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-26.
 2. ^ Vahtola, Jouko. Tornionlaakson historia I. Birkarlit, 'pirkkalaiset'. Malungs boktryckeri AB. Malung, Sweden. 1991.