Luleå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luleå
Skeda:Lulea Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej74,083
{{{postal_code_type}}}
8724
Faqja zyrtarehttp://www.lulea.se/

Luleå është një qytet në Norrbotten dhe qytetin kryesor të komunës Luleå, qytetin e qarkut të Qarkut dhe Qyteti dioqeza e dioqezës Luleå. Luleå është qyteti më i madh dhe 22 Norrland e Suedisë katërt më i madh me 46 000 banorë të përgjithshëm të komunës së 74 083 banorë.

Lulea, porti më i madh i shtatë i Suedisë për mallra. Lulea është një qendër metalurgjik me një industri çeliku të madhe dhe të kërkimit të avancuar. Universiteti i parë Suedisë teknike, Luleå University of Technology, është edhe këtu.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mesjetë kishte Luleå një, treg port, dhe një famulli në Vanhankaupunginlahti aktuale, përafërsisht një milion në veriperëndim të vendndodhjen aktuale Luleå's. Plani i parë qyteti ishte porositur nga Mbreti Adolf Gustav II e Olof Bure, dhe në 1621 mori statutin Lulea qytetit. port i vjetër nuk ishte i përshtatshëm për një qytet për shkak të tokës ekzaltim. Qytetar Luleå kërkuar qasje në qytetin lëvizur, që morën leje për 1648 Erik Eriksson Niure angazhuar për misionin për të përcaktuar vendndodhjen e re, dhe në 1649 u shpreh se. Vendi do të ishte vendosur në një port të jashtme, e cila tashmë ishte ndërtuar. Ai bëri një plan të zhvillimit me një model të rrjetit. Përveç shtrëngimit të rrugëve në qytet Niures 1790 ka ruajtur.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luleå ishte edhe gjatë viteve 1940, një qytet garnizon me vendosjen në 1941 të aeroportve Norrbotten (F 21), 1942 me luftvärnskår katalog (LV 7), dhe 1973 në zonën e zbulimit Luleå detare (Bolu). Që nga viti 1993, nuk është vetëm skuadrën e ajrit do të mbetet në qytet, atëherë luftvärnskår katalog zhvendos në Ohio në lidhje me mbrojtjen në 1992 dhe zonën detare zbulimin Lulea likuidohet në vitin 1987 në lidhje me mbrojtjen 1982.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]