Piteå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Piteå
Qytet
noform
Pamja e parkut "Badhusparken" në Piteå
Vendndodhja
Piteå is located in Suedia
Piteå
Piteå

Koordinatat: 65°20′V 21°30′L / 65.333°V 21.500°L / 65.333; 21.500

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Norrbotten
Komuna Komuna Piteå
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.74 km2
Popullsia 22,913 banorë
Dendësia 926 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.pitea.se

Piteå (Finlandisht: Piitime) është qytet në provincën Norrbotten, Suedi. Qyteti ka pasur 22,913 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muajtë më të nxehta janë qershori, korriku dhe gushti me temperaturë të lartë prej 17 në 30 °C. Muajtë më të ftohta janë dhjetori, janari dhe shkurti me temperaturë të ulët prej -22 në -10 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]