Jump to content

Samët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sámët (popull)
Sámi people
Flamuri i Samëve
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Stampa:Country data Sápmi 63,831–107,341
 Norway37,890–60,000[1][2]
 United States30,000[3]
 Sweden14,600–36,000[2][4]
 Finland9,350[5]
 Russia1,991[6]
 Ukraine136[7]
Fetë
Lutheranism, Laestadianism, Orthodoxy, Shamanism, Atheism, Irreligion
Grupe etnike të lidhura
Baltic Finns (Finnic peoples)

Samët (ose të njohur edhe si populli Sámi ose Saami, tradicionalisht të njohur në gjuhën angleze si Lapps ose Laplanders) janë një popull  indigjen Finno-Ugrik të cilët popullojnë rajonin Sapmi të Arktikut, e cila sot përfshin pjesën më të largët dhe më veriore të Norvegjisë, Suedisë, Finlandës, dhe Gadishullin Kola të Rusisë. Samët janë populli i vetëm indigjenë në Skandinavi të njohur dhe të mbrojtur sipas konventave ndërkombëtare të popullësive vendase, si populli më verior i Evropës.[8] Territori i paraardhësëve të tyre ende nuk janë përcaktuar mirë. Gjuha e tyre tradicionale është gjuha Sami e cila është klasifikuar si një degë e familjes së gjuhës uralike.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Statistic Norway, SSB., arkivuar nga origjinali më 9 mars 2012 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Thomasson, Lars; Sköld, Peter. "Samer". Nationalencyklopedin (në suedisht). Cydonia Development. Marrë më 22 qershor 2015.
  3. ^ The International Sami Journal, Baiki, arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2015, marrë më 25 mars 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ethnologue. "Languages of Sweden". Ethnologue.com. Marrë më 2013-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Eduskunta — Kirjallinen kysymys 20/2009, FI: Parliament, arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2014 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Russian census of 2002, RU, arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011, marrë më 25 mars 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ State statistics committee of Ukraine - National composition of population, 2001 census (Ukrainian)
  8. ^ F. Norokorpi, Yrjö (2007). "World Heritage and the Arctic". Case study: Struve Geodetic Arc. UNESCO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]