Lufta finlandeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e vendeve në Finlandë gjatë luftës

Lufta finlandeze (Finlandisht: Suomen sota; Suedisht: Finska kriget, Rusisht: Русско-шведская война) ishte lufta e cila ndodhi mes mbretërisë së Suedisë dhe Perandorisë Ruse në vitet 1808-1809.