Bildmuseet

Coordinates: 63°49′42″N 20°17′27″E / 63.82833°N 20.29083°E / 63.82833; 20.29083
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
New Bildmuseet at Umeå Arts Campus.

Bildmusset (Muzeu i Pikturës) është muze bashkëkohor i arteve në Umeå, Suedia veriore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu u themelua në vitin 1981 nga Universiteti Umeå dhe ai ekspozon artin suedez dhe ndërkombëtar, kulturën vizuale, dizajnin dhe arkitekturën.[1] Në bashkëpunim me programin, ajo gjithashtu organizon ligjërata, shfaqje, koncerte, shfaqje dhe seminare.

Në pranverë të vitit 2012, muzeu u zhvendos në godinën e re në Umea Arts Campus. Bildmusseti i ri, orgaizoi hapjen në një ndërtesë shtatë katëshe (Architecture: Henning Larsen Architects)[2][3] më 19 maj 2012.

Jashtë ndërtesës është e mbuluar me dritare të vendosura mënyrë të rastësishme dhe një larsh që do të zbehet në gri në kohë. Brenda ndërtesa është e zbukuruar në bardhësi me dritare me pamje nga lumi Ure.[4]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ About Bildmuseet Arkivuar 2 nëntor 2013 tek Wayback Machine www.bildmuseet.umu.se Retrieved 2013-08-30
  2. ^ Project information and gallery Arkivuar 28 shtator 2014 tek Wayback Machine www.henninglarsen.com Retrieved 2013-08-30
  3. ^ Henning Larsen Architects' New Umeå Art Museum in Sweden is Bathed in Cool Nordic Light www.inhabitat.com Retrieved 2013-08-30
  4. ^ 2014 Capital of Culture: highlights of Umeå, Sweden, Telegraph, retrieved 6 May 2014

63°49′42″N 20°17′27″E / 63.82833°N 20.29083°E / 63.82833; 20.29083