Jump to content

Gävle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gävle
Skeda:Gävle Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej95,190
{{{postal_code_type}}}
7076
Faqja zyrtarehttp://www.gavle.se/

Gävle është një qytet në krahinën GävleborgsSuedisë. Komuna Gävles ka 95.190 banorë. Gävle është një qytet në Gävleborgs dhe qytetin kryesor të komunës Gävle dhe selia e qarkut të qarkut. Gävle, qyteti 13 të Suedisë madh me 70 000 banorë.

Qyteti është i vendosur në Gävle Bay, aty ku boshatis Gavleån në Gjirin e Bothnia (Detit Balltik), rreth 15 km në veriperëndim të Skutskär Dalälven e cila ka grykëderdhje e gjerë të saj. Rreth 20 km në perëndim të Gävle dhe në rrjedhën e sipërme, së bashku Gavleån është Sandviken. Midis Gävle dhe Skutskär është Furuvik, i njohur për kafshët dhe amusement park Furuviksparken.

Gävle është një qendër e vjetër industriale që sot, ndër të tjera të lidhura me tavë Gevalia, i cili është emri lokal në latinisht. Qyteti ka "Mirë se vini në fluturake", si një anije slogan dhe flamuri në det është e re rrethit Gävle Fillesa. Shpëtim Gävle detit stacioni i lidhur SSRS - Suedisht Deti Shpëtim Shoqërisë; RS Gävle. Në vitet e fundit, Gävle mori shumë vëmendje për dhi e saj, e cila pothuajse çdo vit djegur.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gävle e parë e përmendur si qytet në 1413, por statutin e saj të parë i njohur datat nga në 1446. qyteti ka shërbyer si port i dërgesës për të Veriut Bergslagen dhe peshkatarët Gävle kishte monopolin herë pas here mbretërore në peshkimit përgjatë shumë të bregdetit Norrland. Gävle ishte një qytete të hershme lëndë dhe konkuruan edhe me Stokholm, por e Gjirit të ashtuquajturat handelstvånget1636, të detyruar pas ankesave nga klasat e mesme të kryeqytetit, megjithatë, inhibited zhvillimin e qytetit në 1600 - dhe vitet 1700, kur transportit ndërkombëtar nuk ishte i lejuar.

Gjatë Luftës së Veriut e Madhe të qytetit i shpëtoi fatit të më të madhe të qyteteve të bregdetit Norrland, që janë shkatërruar dhe djegur nga rusët. Sulmin rus në Gävle në 1719 ishte i zbrapsi nga ushtria suedeze. Në 1792 Gustav III, mbajt parlamenti e tij të fundit këtu, në një shtrirje të Gävle Kalaja.

Qyteti ka qenë e goditur nga zjarret e qytetit disa, e fundit në 1869, i cili hodhi pjesën më të madhe të qytet në veri të Gavleån në hi.

Në vitet 1600 këta mesi u bë në qytetin e qarkut të Gävle në qarkun bashkëkohore Perëndimi, tani e qarkut.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]