Mo i Rana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Mo i Rana (kthjellim).


Mo i Rana
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Mo i Rana

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Mo i Rana
Gjuha zyrtare Norvegjisht
Kryekomunari Geir Waage
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°19′V 14°10′L / 66.317°V 14.167°L / 66.317; 14.167 (Mo i Rana)Koordinatat: 66°19′V 14°10′L / 66.317°V 14.167°L / 66.317; 14.167 (Mo i Rana)
Sipërfaqja 2.023 km2
Popullsia 18.141 banorë 2011
Dendësia 8,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 87
Kodi Postar N-8600
Kodi statistikor 1711
Vendndodhja
Mo i Rana is located in Norvegjia
Mo i Rana
Mo i Rana
www.rana.kommune.no

Mo i Rana është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2023 km² dhe popullsi 18141 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]