Hemnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hemnes (kthjellim).


Hemnes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hemnes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Korgen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Kjell-Idar Juvik (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°3′V 14°1′L / 66.050°V 14.017°L / 66.050; 14.017 (Hemnes)Koordinatat: 66°3′V 14°1′L / 66.050°V 14.017°L / 66.050; 14.017 (Hemnes)
Sipërfaqja 1.589 km2
Popullsia 4.542 banorë 2004
Dendësia 2,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hemnesværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1826
Vendndodhja
Korgen is located in Norvegjia
Korgen
Korgen
Hemnes – harta_foto
www.hemnes.kommune.no

Hemnes është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1589 km² dhe popullsi 4542 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hemnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]