Tysfjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tysfjord (kthjellim).


Tysfjord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tysfjord
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Kjøpsvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Neutrale e Sami di Lule
Kryekomunari Kurt Allan Nilsen (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°3′V 16°28′L / 68.050°V 16.467°L / 68.050; 16.467 (Tysfjord)Koordinatat: 68°3′V 16°28′L / 68.050°V 16.467°L / 68.050; 16.467 (Tysfjord)
Sipërfaqja 1.464 km2
Popullsia 2.209 banorë 2004
Dendësia 1,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tysfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1665
Vendndodhja
Kjøpsvik is located in Norvegjia
Kjøpsvik
Kjøpsvik
Tysfjord – harta_foto
www.tysfjord.kommune.no

Tysfjord është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1464 km² dhe popullsi 2209 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Tysfjord – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]