Fauske

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fauske (kthjellim).


Fauske
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Fauske

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Fauske
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Odd Henriksen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°13′V 15°48′L / 67.217°V 15.800°L / 67.217; 15.800 (Fauske)Koordinatat: 67°13′V 15°48′L / 67.217°V 15.800°L / 67.217; 15.800 (Fauske)
Sipërfaqja 1.210 km2
Popullsia 9.627 banorë 2004
Dendësia 7,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fauskeværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1853
Vendndodhja
Fauske is located in Norvegjia
Fauske
Fauske
Fauske – harta_foto
www.fauske.kommune.no

Fauske është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1210 km² dhe popullsi 9627 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fauske – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]