Vega (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vega (kthjellim).


Vega
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vega (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Gladstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Einar Silseth (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°40′V 11°57′L / 65.667°V 11.950°L / 65.667; 11.950 (Vega)Koordinatat: 65°40′V 11°57′L / 65.667°V 11.950°L / 65.667; 11.950 (Vega)
Sipërfaqja 163 km2
Popullsia 1.380 banorë 2004
Dendësia 8,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vegværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2002
Vendndodhja
Gladstad is located in Norvegjia
Gladstad
Gladstad
Vega – harta_foto
www.vega.kommune.no

Vega është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 163 km² dhe popullsi 1380 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vega – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]