Vågan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vågan (kthjellim).


Vågan
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vågan

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Svolvær
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Hugo Bjørnstad (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°16′V 14°31′L / 68.267°V 14.517°L / 68.267; 14.517 (Vågan)Koordinatat: 68°16′V 14°31′L / 68.267°V 14.517°L / 68.267; 14.517 (Vågan)
Sipërfaqja 477 km2
Popullsia 9.021 banorë 2006
Dendësia 18,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vågaværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1857
Vendndodhja
Svolvær is located in Norvegjia
Svolvær
Svolvær
Vågan – harta_foto
www.vagan.kommune.no

Vågan është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 477 km² dhe popullsi 9021 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vågan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]