Sortland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sortland (kthjellim).


Sortland
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sortland

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Sortland
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Svein Roar Jacobsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°42′V 15°16′L / 68.700°V 15.267°L / 68.700; 15.267 (Sortland)Koordinatat: 68°42′V 15°16′L / 68.700°V 15.267°L / 68.700; 15.267 (Sortland)
Sipërfaqja 722 km2
Popullsia 9.509 banorë 2004
Dendësia 13,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sortlending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2030
Vendndodhja
Sortland is located in Norvegjia
Sortland
Sortland
Sortland – harta_foto
www.sortland.kommune.no

Sortland është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 722 km² dhe popullsi 9509 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]