Saltdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Saltdal (kthjellim).


Saltdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Saltdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Rognan
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kjell Magne Johansen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°55′V 15°33′L / 66.917°V 15.550°L / 66.917; 15.550 (Saltdal)Koordinatat: 66°55′V 15°33′L / 66.917°V 15.550°L / 66.917; 15.550 (Saltdal)
Sipërfaqja 2.215 km2
Popullsia 4.823 banorë 2004
Dendësia 2,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Saltdaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0136
Vendndodhja
Rognan is located in Norvegjia
Rognan
Rognan
Saltdal – harta_foto
www.saltdal.kommune.no

Saltdal është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2215 km² dhe popullsi 4823 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Saltdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]