Tjeldsund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tjeldsund (kthjellim).


Tjeldsund
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tjeldsund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Hol i Tjeldsund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Bjørnar Pettersen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°29′V 16°17′L / 68.483°V 16.283°L / 68.483; 16.283 (Tjeldsund)Koordinatat: 68°29′V 16°17′L / 68.483°V 16.283°L / 68.483; 16.283 (Tjeldsund)
Sipërfaqja 317 km2
Popullsia 1.448 banorë 2004
Dendësia 4,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tjeldsunding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1560
Vendndodhja
Hol i Tjeldsund is located in Norvegjia
Hol i Tjeldsund
Hol i Tjeldsund
Tjeldsund – harta_foto
www.tjeldsund.kommune.no

Tjeldsund është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 317 km² dhe popullsi 1448 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]