Nesna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nesna (kthjellim).


Nesna
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nesna

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Nesna
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ronny Sommerro (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°15′V 13°2′L / 66.250°V 13.033°L / 66.250; 13.033 (Nesna)Koordinatat: 66°15′V 13°2′L / 66.250°V 13.033°L / 66.250; 13.033 (Nesna)
Sipërfaqja 202 km2
Popullsia 1.822 banorë 2004
Dendësia 9,02 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nesnaværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0236
Vendndodhja
Nesna is located in Norvegjia
Nesna
Nesna
Nesna – harta_foto
www.nesna.kommune.no

Nesna është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 202 km² dhe popullsi 1822 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nesna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]