Sørfold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sørfold (kthjellim).


Sørfold
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Straumen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Lars Evjenth (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°13′V 15°48′L / 67.217°V 15.800°L / 67.217; 15.800 (Sørfold)Koordinatat: 67°13′V 15°48′L / 67.217°V 15.800°L / 67.217; 15.800 (Sørfold)
Sipërfaqja 1.653 km2
Popullsia 2.019 banorë 2004
Dendësia 1,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sørfoldværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1017
Straumen is located in Norvegjia
Straumen
Straumen
Sørfold – harta_foto
www.sorfold.kommune.no

Sørfold është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1653 km² dhe popullsi 2019 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]