Nordland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nordland (kthjellim).


Nordland
Nordland fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Kryeqëndra Bodø
Kryekomunari Sonja Alice Steen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 66°50′V 14°40′L / 66.833°V 14.667°L / 66.833; 14.667 (Nordland)Koordinatat: 66°50′V 14°40′L / 66.833°V 14.667°L / 66.833; 14.667 (Nordland)
Sipërfaqja 38.460,36 km2
Popullsia 238.068 banorë 2011
Dendësia 6,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-18

Nordland – Vendndodhja

www.nfk.no

Nordland është një qarkrajonin Nord-NorgeNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 38460.36 km² dhe popullsi 238068 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]