Lurøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lurøy (kthjellim).


Lurøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lurøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Lurøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Steinar Joakimsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°25′V 12°51′L / 65.417°V 12.850°L / 65.417; 12.850 (Lurøy)Koordinatat: 65°25′V 12°51′L / 65.417°V 12.850°L / 65.417; 12.850 (Lurøy)
Sipërfaqja 264 km2
Popullsia 2.024 banorë 2004
Dendësia 7,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lurøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0415
Vendndodhja
Lurøy is located in Norvegjia
Lurøy
Lurøy
Lurøy – harta_foto
www.luroy.kommune.no

Lurøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 264 km² dhe popullsi 2024 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lurøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]