Vestvågøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vestvågøy (kthjellim).


Vestvågøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vestvågøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Leknes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jonny Finstad (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°13′V 13°47′L / 68.217°V 13.783°L / 68.217; 13.783 (Vestvågøy)Koordinatat: 68°13′V 13°47′L / 68.217°V 13.783°L / 68.217; 13.783 (Vestvågøy)
Sipërfaqja 423 km2
Popullsia 10.813 banorë 2004
Dendësia 25,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vestvågøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0543
Vendndodhja
Leknes is located in Norvegjia
Leknes
Leknes
Vestvågøy – harta_foto
www.vestvagoy.kommune.no

Vestvågøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 423 km² dhe popullsi 10813 banorë[1].

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]